30 Aralık 2018 10:31

Duterte: İsa olsaydım, gökten yıldırım yağdırır çarmıhtan kurtulurdum

Nüfusunun yüzde 80'i Katolik olan Filipinler'in Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Hristiyanları kızdıracak açıklamalar yaptı.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik olan Filipinler’in Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Hristiyanlıktaki “Kutsal Üçleme”yi saçma bulduğunu söyledi. Duterte, İsa’nın çarmıha gerildiğine inananları da kızdıracak açıklamalar yaptı.

Kidapawan şehrinde konuşan Duterte, “Sadece bir Tanrı vardır. Tanrı’yı üçe bölemezsiniz bu aptalca” derken “Aziz Catalina, Aziz Anne, Aziz Thomas, Aziz Sebastian, Aziz Rodrigo, bunlar hiçbir şey. Bunları tanımıyorum. Bunlara ilişkin şeyler 3 bin yıl önce yazılmış. Neden bugün bizim hayatlarımızı umursasınlar ki” ifadelerini kullandı.

Duterte, “Gerçek bir Tanrı asla kendini çarmıha gerdirmezdi” diyerek İsa’nın çarmıha gerilmesinin de “Hiç etkileyici olmadığını” söyledi. Duterte,  "Eğer İsa ben olsaydım gökten yıldırım yağdırır çarmıhtan kurtulurdum" dedi.

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler Devlet Başkanı, 2015 yılında gençken bir rahip tarafından tacize uğradığını açıklamıştı. Sık sık Katolik Kilisesi’ne karşı sert açıklamalar yapmasıyla tanınan Duterte daha önce birisi Tanrı'nın varlığını ispatlarsa istifa edeceğini açıklamıştı.

Filipinler’in 105 milyonluk nüfusunun yüzde 80’i Katolik. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya Komünist Partisi (KPD) 100 yaşında: Barış ve adalet için

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...