Kızılcaköy direnişten vazgeçmiyor: Köyümüzde seyahat özgürlüğümüz yok!

Direniş çadırlarını JES şirketinin tel örgüyle çevirdiği arazinin karşısına taşıyan köylüler, jandarma ve JES firması hakkında suç duyurusunda bulundu

04 Aralık 2018 11:07
Son Güncellenme Tarihi: 04 Aralık 2018 16:00
Paylaş

Özer AKDEMİR

Aydın Kızılcaköylüler JES’e karşı direnmekte kararlı. Dün, onlarca jandarma ve sivil özel güvenlik eşliğinde köy yakınındaki araziyi tel örgü içine almak için beton direklerle çevreleyen şirkete karşı köylüler geri adım atmadı. Köy meydanındaki direniş çadırlarını JES şirketinin çevirdiği ve jandarmanın 24 saat nöbet tuttuğu arazinin karşısına taşıyan köylüler gece de direnişe devam etti.

Aydın milletvekillerini ve kentteki tüm kurumları kendilerine destek olmaya çağıran Kızılcaköylüler, yaşam alanlarında JES istemediklerini, şirket arazilerini terk edene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtiyorlar. Köylülere Aydın ve civar köylerden de destek artarak devam ediyor.

Jandarmanın JES arazisine giden yolları kapatması nedeniyle tarlalarına gidemediklerini belirten köylüler, kendilerine kapatılan yolun şirketin çalışmaları için açık tutulduğunu dile getiriyor. JES şirketini arazilerin çevresine beton direkler dikip tel örgü içine aldığını belirten köylüler, jandarmanın da köy içinde sık sık gelişi güzel kimlik kontrolü yapmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Köylüler Cumhuriyet Başsavcılığına vermek için hazırladıkları dilekçede Anayasanın 23. maddesine göre herkesin, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahip olduğuna vurgu yaparak, “Tarlamıza bahçemize gitmemizin jandarma tarafından engellenmesi, herhangi bir suç şüphesi olmamasına rağmen 4-5 kere olacak şekilde kimlik kontrolü yapılarak tedirgin edilmemiz Anayasaya aykırıdır. Seyahat etme hürriyetimiz ihlal edilmiştir” dedi.

KÖYLÜLER BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Köylüler yaptıkları basın açıklamasıyla savcılığa yapacakları şikayet dilekçesini okudu.

Köylülerin dilekçesi şöyle:
“03.12.2018 tarihinde Aydın / Kızılcaköy Mahallesi  Sarının Kuyusu mevkiinde bulunan tarlama giremedim, jandarma yolu kapatmıştı, ancak Güriş şirketinin çalışanları girebiliyordu. Köylülerle birlikte baktığımızda bu mevkiide bulunan jeotermal sahasının çevresine beton direklerin dikildiğini etrafına tel çekildiğini gördük. Bu nedenle engellendiğimizi anladık. Hatta köy içinde yürürken 4-5 kere olmak üzere jandarma tarafından kimliğimiz soruldu.

Anayasamızın 23. maddesine göre ‘Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir’ Tarlamıza bahçemize gitmemizin jandarma tarafından engellenmesi, herhangi bir suç şüphesi olmamasına rağmen 4-5 kere olacak şekilde kimlik kontrolü yapılarak tedirgin edilmemiz Anayasamızın 23. maddesine aykırıdır, seyahat etme hürriyetimiz ihlal edilmiştir.

Yine bu yapılanlar Anayasamızın 10. maddesinde ifadesini bulan ‘herkes kanun önünde eşittir’ ilkesine aykırıdır. Jandarma, Anayasal suç işlemiştir.

Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 9. maddesinde ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi işlemleri tamamlanmadan ve gerekli izinler alınmadan işletme faaliyetlerine başlanmaz’ şeklinde hüküm vardır.

Oysa köyümüzde jeotermal kuyusu çakmak isteyen Güriş şirketi Jeotermal sahasının etrafını telle çevirmek ve beton direk çakmak suretiyle çalışmalara başlamıştır. Oysa ilgili mevzuata uygun olarak alması gereken izinleri almamıştır, ÇED işlemlerini tamamlamamıştır. Buna rağmen jeotermal tesisi kurma çalışmalarına başlamak suretiyle mevzuata aykırı davranmış, hukuksuz işlem yapmıştır.

Yukarıda açıkladığımız üzere, kendi köyümüzde seyahat etme özgürlüğümüzü engelleyen, Anayasamızın 23. ve 10. maddesini ihlal eden ilgili jandarma biriminden, mevzuata aykırı davranarak gerekli izinleri almadığı ve ÇED sürecini tamamlamadığı halde köyümüzde jeotermal tesisini kurma çalışmalarına başlayan Güriş şirketinden şikayetçiyiz, suç duyurusunda bulunuyoruz.

Soruşturmanın yapılarak sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını saygıyla arz ve talep ederiz.”

ASKER TARAFINDAN İTİLEN BİR KADIN BAYILDI

Öte yandan sabah saatlerinde jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı. Askerlerin itmesi sonucu ayaklar altıda kalan Kızılcaköylü bir kadın bayıldı.

Özellikle kadınların ön planda olduğu direnişte jandarma köylüleri ‘yapacak bir şey yok’ diye ikna etmeye çalışırken, sayıları her geçen an artan köylüler ise topraklarında JES istemediklerini, kuyu açılmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Kızılcaköylüler Güriş işçilerinin direklerin dibine beton dökmelerine yine izin vermedi. Köylüler asker ve polise 'Siz halkı değil şirketleri koruyorsunuz' diyerek tepki gösterdi. Köylüler şirket çalışanlarına da 'Askerin arkasına saklanmayın' diye tepki gösteriyor. Kızılcaköylülerin bekleyişi sürüyor. Bölgeye ayrıca bir midibüs daha çevik kuvvet polisi getirildi. Köylülere çeşitli partilerden destek için gelenler de oldu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: Çözüm süreci gömüleli çok olmuştur, şansınızı zorlamayın

SONRAKİ HABER

Google Play'de 2018’in en çok tercih edilen uygulama ve oyunları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...