03 Aralık 2018 12:19

CİMER: İstanbul Havalimanı inşaatında 5 yılda 52 işçi öldü

CHP'li Ali Şeker'in sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, İstanbul Havalimanı inşaatında 5 yılda 52 işçinin öldüğünü açıkladı.

Fotoğraf: Havalimanı işçileri

Paylaş

CHP Milletvekili Ali Şeker'in, İstanbul Havalimanı inşaatında kaç işçinin yaşamını yitirdiğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), "2013-2018 yılları arasında İstanbul Havalimanı inşaatında toplam 52 ölümlü iş kazası yaşandı" açıklaması yaptı.

Şeker'in başvurusuna verilen yanıtta İstanbul Havalimanı inşaatına toplam 22 teftiş yapıldığı, bu teftişler sonucunda 74 yüklenici firmaya toplam 2 milyon 733 bin 379 TL idari para cezası uygulanmasının önerildiği belirtildi.

CİMER'in yanıtını değerlendiren CHP'li Şeker, "3. Havalimanı inşaatı başladığı günden bu yana insanımızı, doğamızı, kentimizi ve geleceğimizi katleden bir eser olarak tarihe geçiyor. İktidar, temsil ettiği ve halkımızı vahşi pençelerine teslim ettiği neoliberalizmin ruhuna uygun olarak 3. Havalimanı'nın büyüklüğü ile övünüyor. 3. Havalimanı'nı öne çıkarmak için her mecrayı kullanan, kütlesel büyüklükle övünen iktidarın işçilerin hayatını dikkate almadığını, yayın yasaklarıyla işçilerin haklı taleplerini halkın gözünden kaçırdığını CİMER verileri de kanıtlıyor. Görülüyor ki bugüne kadar en az 52 işçimiz 3. Havalimanı inşaatında hayatını kaybetti. Yüzlerce işçimiz de yaralanarak sakat kaldı. İktidarı defalarca uyardık. ‘Burada köle düzeni var. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanıyor' dedik. Ancak emeği ve insanı hiçe sayan bu düzen, hem işçilerin hem de bizlerin tüm uyarılarımıza gözlerini kapatıp kulaklarını tıkamayı yayın yasaklarını tercih etti" dedi.

‘TUTUKLU İŞÇİLER TOPLUMA VERİLEN GÖZDAĞIDIR’

Çalışma ve barınma koşullarının iyileştirilmesi için eylem yapan işçilerin eylülden beri tutuklu olduğunu hatırlatan Şeker, önceki gün maaşlarını isteyen işçilerin maaşları verilmeden şantiyeden atılmasına da dikkat çekti. Şeker “52 işçinin katilleri yandaş müteahhitler ellerini kollarını sallayıp millete küfür etmeye ve açılışlara katılmaya devam ederken yıllardır her tür hak gasbı ile kölelik düzeninde çalışmaya zorlanan, ekmeğinin peşinde koşan, emekçi kardeşlerinin ölümüne tanık olan ve bu ölümleri, iş kazalarını durdurun, ‘bari bundan sonra tedbir alın’ diye feryat edenler cezaevlerinde tutuluyor. Bu tüm topluma verilen bir gözdağıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Öykü Arin’e ve ihtiyacı olan tüm çocuklara umut olabilirsiniz

SONRAKİ HABER

Pervin Buldan dahil 10 HDP'li vekil açlık grevine başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...