30 Kasım 2018 08:18
Son Güncellenme Tarihi: 30 Kasım 2018 19:29

Trump ve Erdoğan G20'de ayaküstü görüştü

Beyaz Saray, Trump’ın Erdoğan ve Güney Kore lideriyle görüşmesinin iptal edildiğini açıklamıştı. Erdoğan ve Trump G20'de ayaküstü sohbet etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Zirvesi kapsamında planlanan görüşmelerinden bazıları iptal edildi. Rusya Devlet Başkanı Putin’le gorüşmeyi iptal eden Trump'ın Erdoğan ve Güney Kore lideri Moon’la da resmi olarak görüşmeyeceği aktarıldı. Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nde "Adil ve Sürdürülebilir Gelecek" temalı özel oturum oturum başlamadan önce ABD Başkanı Donald Trump ile ayaküstü sohbet etti.

ABD Başkanı Trump ile Güney Kore Başkanı Moon Jae-in G20 Zirvesi kapsamında bir araya geleceği görüşme iptal edildi. Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan görüşmesi de bugün Beyaz Saray tarafından iptal edildi. Putin ile olan toplantının iptal sebebi olarak Rusya’nın geçtiğimiz hafta Ukrayna ile Azak Denizi’inde yaşadığı gerilim gerekçe gösterildi. Ancak Beyaz Saray, Moon ve Erdoğan ile yapılacak görüşmelerin neden iptal edildiğini açıklamadı.

'AYAKÜSTÜ GÖRÜŞECEKLER' DENİLMİŞTİ

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Arjantin’de planlanan buluşmasının resmi görüşme formatında yapılmayacağını duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, çarşamba günü Trump’ın G20 zirvesinde Erdoğan ile görüşeceğini duyururken, buluşmanın hangi netlikte yapılacağına ilişkin ayrıntı vermemişti. Arjantin’e gitmeden önce basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Trump’la Menbic konusunu görüşeceklerini bildirmişti.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, G20 için Arjantin’e doğru gidildiği sırada başkanlık uçağında gazetecilere Trump’ın görüşmeleriyle ilgili bilgi verdi. Sanders Trump’ın G20 zirvesi kapsamında Erdoğan ile görüşmesinin birebir resmi toplantı niteliğinde değil ‘ayaküstü’ olacağını söyledi. Sanders, Trump’un Güney Kore lideriyle de bu şekilde görüşeceğini aktardı.

Diplomatik dilde resmi görüşme heyetlerin de bir araya geldiği, gündem maddeleri üzerinde önceden uzlaşıldığı, tutanakların tutulduğu toplantı formatını anlatmak için kullanılıyor. Resmi olmayan görüşme ise koridorda karşılaşmaktan, otel lobisinde ya da yemekte bir süre baş başa oturmaya kadar çeşitli formatlarda geniş bir yelpazede anlam kazanıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BUDO’dan sefer iptalleri

SONRAKİ HABER

2020 için asgari ücret pazarlığı 2 Aralık'ta başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa