27 Kasım 2018 14:34
Son Güncellenme Tarihi: 27 Kasım 2018 14:58

Murat Zorluoğlu kimdir?

AKP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Murat Zorluoğlu’nun özgeçmişi. 

Fotoğraf: Van Büyükşehir Belediyesi/AA

Paylaş

AKP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Murat Zorluoğlu, Van Valisi görevindeyken Van Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atandı. 

VAN’A KAYYIM OLARAK ATANDI

Bakanlar Kurulu'nun 13 Haziran 2017 tarihli kararı ile Van Valiliği görevine atanan Zorluoğlu, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Van Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atandı. 

VAN BELEDİYESİNDEKİ USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORLARINA YANSIDI

Sayıştay denetçileri, kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesinin işçilik hizmeti aldığı Mavi Kent A.Ş.’ye 23.981.914,03 TL üzerinde fazla para verdiğini tespit etti. Söz konusu durum Sayıştay raporlarında şu ifadelerle yer aldı: “2017 yılında Mavi Kent A.Ş’ tarafından işçi hizmetleri dışında büyükşehir belediyesine herhangi bir hizmet ve ekonomik katkı sağlanmamış olmasına rağmen bu şirkete işçi maliyetlerinden 23.981.914,03 TL daha fazla nakit aktarımı yapılmıştır.”

BELEDİYE BORÇ İÇİNDE

Belediyenin ise bütçesinde 95 milyon TL açık tespit edildi. Bütçe açığı borçlanma yoluyla finanse edildi. Buna karşın bankalara olan borcun ise faiziyle beraber 125.139.471,24 TL olduğu ifade edildi.

Raporda yer verilen bir diğer usulsüzlük ise Van Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı sosyal yardımlara dair oldu. Dağıtılan yardımların kanıt raporlarının bulunmadığını tespit eden Sayıştay denetçileri, belediyeye başvuran bir kişiye 'doğal afet' nedeniyle yardım yapıldığı, ancak bölgede doğal afet olduğuna dair tek bir kanıt raporuna yer verilmediğine dikkat çekti.

Raporun en dikkat çeken bölümü ise belediyenin yaptığı yol ihaleleri oldu. Denetçiler, yol yapım işlerinde kurallara uyulmadan iş artışı yapılması nedeniyle, kurum kaynaklarının ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılmadığını, yine firmalara yapılan işin çok daha üzerinde paralar ödendiğini tespit etti.

EĞİTİMİ 

İlk ve orta okulu memleketi Trabzon'da okuyan Murat Zorluoğlu, liseyi İstanbul'da, üniversite eğitimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nde 2004-2005 yılında kamu yönetimi alanındaki yüksek lisans eğitimini tamamlayan Zorluoğlu, aynı ülkedeki Birmingham Üniversitesi'nde 2007 yılında Avrupa Araştırma Kuruluşu, Çağdaş Avrupa Çalışmaları üzerine ikinci yüksek lisansını yaptı.

GÖREVLERİ

Mülki idare amirliğine 1994 yılında Trabzon'da kaymakam adayı olarak başlayan Zorluoğlu, Mersin ve Bingöl'de de kaymakamlık yaptı. Zorluoğlu, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili ve Elazığ Valiliği görevlerinde bulundu.

Zorluoğlu, evli ve üç çocuk babası. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Onur Hamzaoğlu’ya 5 ay hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu, fotoğraf sergisi yasağını "provokatif eylem olur" diye savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa