27 Kasım 2018 11:22

Açlık sınırı 1943, yoksulluk sınırı 6 bin 328 liraya çıktı

Türk-İş Kasım 2018 açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, kasım ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 943, yoksulluk sınırı 6 bin 328 lira olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.942,71 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.328,05 lira oldu.

Araştırma raporunda, fiyat artışları karşısında başta asgari ücret olmak üzere çalışanların gelirlerinin yetersiz olduğu ve mevcut asgari ücretin, dört kişilik bir ailenin asgari aylık gıda harcaması olan açlık sınırını bile karşılamaktan uzak kaldığı tespitlerine de yer verildi.

PATATES VE KURU SOĞANIN FİYATI ARTTI

Patates, kuru soğan, tavuk ve balık fiyatlarında bir önceki aya göre artış görüldü. Yumurtanın tanesi çoğu yerde 79 kuruşa kadar yükseldi. Bakliyat ürünlerinden ise barbunya ve kuru fasulye fiyatında artış oldu. Ortalama sebze fiyatı bu ay 4,84 lira hesaplandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener: En büyük stokçu saray mukimidir

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa