24 Kasım 2018 10:38

Kaliforniya'da yangın sönmeye başladı ancak arama çalışmaları zorlaştı

Kaliforniya yangını sağanak yağmurun da etkisiyle sönmeye başladı. Ancak yağış arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor.

Fotoğraf: EPA-EFE/Peter Dasilva/AA

 

Paylaş

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde çıkan, bugüne kadar 86 kişinin hayatını kaybettiği ve beş yüzü aşkın kişinin hala kayıp olduğu orman yangını, sağanak yağmurun da etkisiyle sönmeye başladı. Ancak yağan sağanak yağmur alanda yürümeyi zorlaştırdığı ve sert rüzgarlar da ağaçların devrilmesine neden olduğu için arama kurtarma çalışmaları zorlaştı.

Associated Press'te yer alan habere göre, birçok arama kurtarma ekibi kötü hava koşulları nedeniyle çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Arama kurtarma ekiplerinden birine liderlik yapan Craig Covey, artık ormanın içinde kayıp olan insanların hayatta olmalarını ima ederek "artık hayat kurtarmıyoruz" dedi ve arama kurtarma çalışmalarının daha çok orman içinde hayatını kaybedenlere ulaşmak için yapıldığını belirtti. Bu sebepten dolayı çoğu ekip liderinin, kurtarma görevlilerini riske atmak istemediği belirtiliyor.

Birkaç gündür şiddetli bir şekilde devam eden sağanak yağmur yangının yayılmasını engelledi ve artık yangını sönme noktasına getirdi. Fırtınalı hava geçtikten sonra yetkililer yangının durumunu konuşmak için bir toplantı yapacak. Yağmurdan sonra yangının itfaiyeciler tarafından müdahale edebilecek duruma gelmesi bekleniyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milli Savunma Bakanı Rus mevkidaşı Şoygu ile görüştü

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa