18 Kasım 2018 16:35
Son Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2018 13:19

İnternette Adil Kullanım Noktası 1 Ocak’ta kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AKN'nin kaldırılacağını açıkladı. Şirketler ise en az maliyetle en fazla kâr etmenin yollarını uygulayacak.

Fotoğraf: Pexels

Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası’nın (AKN) tamamen kaldırılacağını belirterek, “AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak” dedi.

Turhan, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline geldiğini, AKN uygulamasıyla veri indirme hızının iyileştirilmesinin önem kazandığını söyledi.

Bu kapsamda, limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Mayıs’ta kademeli geçiş yapıldığını anımsatan Turhan, 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN’nin tamamen kaldırılmasıyla veri indirme ve erişim hızının artacağını bildirdi.

Turhan, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak.”

Turhan, AKN’nin kaldırılmasının ardından internet paketi dışında bir ücretin alınmayacağına dikkati çekerek, söz konusu paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da rekabetin denetlendiğini dile getirdi.

AKN NEDİR?

AKN uygulaması, “Şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak ve tüm abonelerin internete girmeleri durumunda şebeke üzerinde oluşan yoğunluğun dengelenmesi” gerekçesiyle kullanılıyor.

Ay içinde belirtilen “download” miktarı aşılırsa AKN devreye giriyor. Miktar aşılmazsa, erişim hızında herhangi bir değişiklik olmuyor.

AKN aşıldığında, 8/16/24/50/100 Mbps’ye kadar olan hızlar sırasıyla 3/5/8/16/24 Mbps’ye kadar düşürülüyor. 

İsmail Gökhan Bayram yazdı: Adil kullanım kotası kalkar mı?

TELEKOM'UN YENİ UYGULAMASI

Öte yandan şirketler, AKN'nin kalkacağının duyurulmasının ardından hızla minimum maliyetler maksimum kâr sağlamanın yeni yollarını uygulamak için adım attı. Donanım Haber'den Yusuf Akbaş'ın haberine göre; AKN'li sınırsız tarifeler kullanıcıların izni olmadan kotalı pakete dönüştürülecek ve kota bitiminde düşük hızlı ek paket ücretsiz olarak verilecek. Örneğin 150 GB AKN’li 16 Mbps sınırsız internet paketi tarifesi, 150 GB kotalı pakete dönüştürülüyor. Kota bittikten sonra verilecek ek paket ise 8 Mbps hızında internet sunuyor. Türk Telekom'un kullanıcılara geçtiği bilgilendirmeye göre ek paket hızları şöyle olacak:

8 Mbps    > 5 Mbps
16 Mbps   > 8 Mbps
24 Mbps   > 10 Mbps
35 Mbps   > 20 Mbps
50 Mbps   > 35 Mbps
100 Mbps > 35 Mbps

(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tuğla taşıyan hafriyat kamyonu tarlaya uçtu, 4 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da Evo Morales'in istifası onaylandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...