13 Kasım 2018 08:11

Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni iddia

New York Times, 15 kişilik infaz timinden olan Mutreb'in cinayetten sonra 'Patronunuza söyleyin, adamlar işlerini bitirdi' dediğini ileri sürdü.

Fotoğraf: Umar Farooq/AA

Paylaş

New York Times (NYT) gazetesi Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni bir iddia gündeme getirdi.

New York Times gazetesi, Türkiye'ye gelen 15 kişilik infaz timinden Mahir Abdulaziz Mutreb'in cinayetten sonra yaptığı telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı kastederek, "Patronunuza söyleyin, adamlar işlerini bitirdi" dediğini ileri sürdü. Suudi Arabistan ise ses kayıtlarını dinlediklerini ancak söz konusu bölümü duymadıklarını öne sürdü.

Habere göre, Türkiyeli yetkililer söz konusu ses kaydında Suudi Arabistan Veliahtı Selman'dan net bir şekilde bahsedilmediğini belirtirken Amerikan istihbarat yetkilileri yine de bu kaydın Veliaht Prens'in Kaşıkçı cinayetiyle bağlantısı konusunda "inkar edilemez bir delil olmayabileceğine" dikkati çekti.

Haberde, Türkiyeli istihbarat yetkililerinin, Amerikan istihbarat yetkililerine söz konusu telefon görüşmesindeki "patron" ifadesiyle Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın kastedildiğine, Mutreb'in konuştuğu kişinin ise Bin Selman'ın yardımcılarından biri olduğuna inandıklarını söylediği öne sürüldü.

SUUDİ ARABİSTAN REDDETTİ

AA'nın aktardığına göre Suudi Arabistan tarafından söz konusu ses kayıtları hakkında yapılan açıklamada Muhammed bin Selman'ın cinayetten haberi olmadığı savunularak, söz konusu "patronunuza söyleyin" bölümüne dair, "Türkiye, istihbarat servislerimize ses kayıtlarını dinletti ve şu anda bu ses kayıtlarında bahsedilen kısma rastlanmadı." ifadesi kullanıldı.

Haberde ayrıca, bu ses kayıtlarının Bin Selman ile yakın ilişkiler içinde olan Trump yönetimi üzerindeki baskıyı artıracağına işaret edilerek, geçen ay Türkiye ziyaretinde söz konusu kayıtları dinlediği belirtilen CIA Direktörü Gina Haspel ve diğer istihbarat yetkililerinin bu hafta Kaşıkçı soruşturması hakkında Kongreyi bilgilendireceği aktarıldı.

Haberde, geçen ay Türkiye ziyaretinde söz konusu ses kaydını dinlediği belirtilen CIA Direktörü Gina Haspel ve diğer istihbarat yetkililerinin bu hafta Kaşıkçı soruşturması hakkında ABD Kongresini bilgilendireceği aktarıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Fırat'ın doğusunu çözemiyoruz, farklı gelişmeler var

SONRAKİ HABER

Eğitime giden yolda zorlu fiyatlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...