09 Kasım 2018 20:38

ABD Başkanı Trump'tan gazetecilere engel

Trump'ın hedef aldığı CNN muhabiri Acosta'nın basın kartı askıya alındı. Trump bunun farklı gazetelere de uygulanabileceği sinyalini verdi.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

CNN muhabiri Jim Acosta'nın basın kartının askıya alınması ile ilgili konuşan ABD Başkanı Donald Trump "Bu kararı ben vermedim. Fakat başkalarına da uygulanabilir" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, CNN televizyonu muhabiri Jim Acosta'nın Beyaz Saray basın kartının askıya alınmasının ardından farklı gazetecilerin de basın kartlarının iptal edilebileceği sinyali verdi.

Trump, Paris ziyareti öncesi Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine yöneltilen bir soru üzerine Acosta'nın basın kartının askıya alınması kararını kendisinin vermediğini söyleyerek, "Bu kararı ben vermedim. Fakat başkalarına da uygulanabilir." dedi.

AA'nın haberine göre "Beyaz Saray kutsal bir mekan, çok özel bir yer, Beyaz Saray'a saygı gösterilmesi gerekir. Başkana saygılı davranılması gerekiyor." ifadelerini kullanan Trump, Acosta'nın, Sözcü Sarah Sanders'e "saygısızca" davrandığını ileri sürdü.

Trump, Acosta haricinde hangi gazetecilerin durumdan etkilenebileceğine dair bilgi vermekten kaçındı. 

KARARA GAZETECİLERİ KORUMA KOMİTESİNDEN TEPKİ

ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi ise yazılı bir açıklama yaparak, Acosta'nın Beyaz Saray'a girişine tekrar izin verilmesi yönünde çağrıda bulundu. Açıklamada, "Gazeteciler görevlerini korkmadan yerine getirebilmelidir. Acosta'nın basın kartı hakları tekrar iade edilmelidir. Umuyoruz ki Trump gazetecileri aşağılamayı bırakacaktır. Bu tutum aynı zamanda gazetecilerin güvenliği adına ciddi bir sorundur." ifadelerine yer verildi. 

Beyaz Saray'ın Acosta hakkında aldığı karar, ABD'nin farklı birçok basın kuruluşu ve çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı. CNN, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, muhabirinin arkasında olduğunu kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Beyaz Saray'da Kongre seçimleri sonrası düzenlenen basın toplantısında Trump ile Acosta arasında yaşanan gerginlik sonrası Donald Trump, "CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın. CNN için çalışmıyor olmalısın. Sarah'a (Beyaz Saray Basın Sözcüsü) davranış biçimin berbat. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu şekilde davranamazsın" demiş ve soru sormasını engellemişti.

CNN muhabiri Jim Acosta, daha sonra Beyaz Saray'a alınmadığını duyurmuştu. Daha sonra Beyaz Saray'dan CNN muhabiri Jim Acosta'nın basın kartınının askıya aldığı bilgisi paylaşılmıştı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kurumsal denetim Trump’ı daha da hırçınlaştıracak

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa