08 Kasım 2018 16:00

Dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka haber sunucusu

Çin'deki Dünya İnternet Konferansı'nda, dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka haber sunucusu tanıtıldı.

Fotoğraf: @XHNews/Twitter

Paylaş

Doğu Çin'in Zheijang Eyaleti'nde düzenlenen Dünya İnternet Konferansı'nda, dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka haber sunucusu seyirci karşısına çıktı.

Sunucunun sesi ve görüntüsü, Xinhua News sunucularından Zhang Zhao baz alınarak hazırlandı. Kendisini tanıtarak açılış konuşması yapan spiker sosyal medyada da büyük ilgi gördü.

Sunucunun konuşması şöyle:

"Herkese merhaba! Ben İngilizce yapay zeka spikeriyim. Bu benim Xinhua News kanalındaki ilk günüm. Görünüşüm ve sesim Xinhua'da görev yapan Zhang Zhao'ya benzetildi. Medya endüstrisinin uluslararası gelişmiş teknolojilerle entegrasyonu ve inovasyonu için geliştirildim. Yorulmadan çalışarak sistemime yazılan bilgileri sizi ileteceğim. Size yeni haberleri paylaşmak için sabırsızlıkla bekliyorum."

Düzenlenen konferansa bir tebrik mesajı gönderen Çin Devlet Başkanı Xi Jingping, “Dünya, derin bir bilim ve teknoloji devrimi ve endüstriyel dönüşüm içerisinde. Dijital ekonominin gelişimini hızlandırmalı ve küresel İnternet yönetim sistemini teşvik etmeliyiz” dedi.

Çin'de yapay zekanın güvenlik, ekonomi ve eğitim alanlarında da kullanımının artırılması amacıyla pek çok adım atılıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Veli Saçılık'ın engelli aracına el konuldu

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa