06 Kasım 2018 20:55
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Kasım 2018 21:13

‘YÖK’ün kuruluş felsefesi aradan geçen 37 yıla rağmen sürüyor’

Eğitim Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği: Üniversiteler bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak ve üretilen bilgiyi toplumla paylaşmaktan uzak

‘YÖK’ün kuruluş felsefesi aradan geçen 37 yıla rağmen sürüyor’

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

YÖK’ün kuruluş yıldönümünde Eğitim Sen Kocaeli Şubesinde açıklama yapan Eğitim Sen Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Temsilciliği, “Üniversiteler insan, toplum, doğa yararına bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak ve üretilen bilgiyi toplumla paylaşmak gibi varlık nedenlerinden çok uzaklaştırılmış durumda” dedi.

Eğitim Sen KOÜ Temsilcisi Aslı Kayhan, 12 Eylül darbesi sonunda kurulan YÖK’ün ardından, 1994’de imzalanan GATS ve 2001’de dâhil olunan Bologna sürecinin siyasi iktidarlara sunduğu hedef ve amaçların bir kısmının hayat bulduğunu belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

‘ÇALIŞMA YAŞAMININ EN AĞIR SORUNLARI ÜNİVERİSTELERDE YAŞANIYOR’

“Türkiye’nin siyasi ve ekonomik atmosferi her birimizin giderek daha zor nefes almamıza neden oluyor” diyen Kayhan,gündelik yaşamın sorunlarla abluka altına alındığını söyledi. Üniversitelerin insan, toplum, doğa yararına bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak ve üretilen bilgiyi toplumla paylaşmak gibi varlık nedenlerinden uzaklaştırılmış olduğunu vurgulayan Kayhan, “Çalışma yaşamının en ağır sorunları, en yıkıcı hak ihlalleri üniversitelerde yaşanır oldu.Bunun en önemli nedenleri arasında, YÖK’ün kuruluş felsefesini aradan geçen 37 yıl sonra en yıkıcı biçimde sürdürüyor olması, OHAL ile hukukun üstünlüğü ilkesinin ortadan kaldırılması, rektörlerin doğrudan Cumhurbaşkanına karşı sorumluluk taşıması ve aşırı yetkilerle donatılması, üniversitelerin toplumla olan bağının koparılarak birer kapalı kutuya dönüştürülmesi olduğu ifade edilebilir” dedi.

Eğitim Sen Yükseköğretim Bürosunun ‘kaydediyoruz’ başlığıyla bir kampanya başlattığını ifade eden Kayhan, “Bu kampanya ile yükseköğretimde yaşanan hak ihlallerini ve ihlallerin faillerini kaydedip, ifşa edeceğimiz bir süreci başlatıyoruz. Skandallar, ihlaller ve bunların sorumluları unutulmasın istiyoruz. Devran dönene, adalet yerini bulana kadar peşlerini bırakmayacağımızı bilsinler istiyoruz. Haksız ve hukuksuz her işlemin altına imza atarken Eğitim Sen’i hatırlasınlar istiyoruz” ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Van'da mültecileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 5 ölü, 16 yaralı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa