05 Kasım 2018 15:24

Aliağa’da servis sorunu çözülmedi, taşımalı eğitim onay bekliyor

Okullar haftalar önce açılmış olmasına rağmen Aliağa'nın köylerinde taşımalı eğitim sorunu hâlâ çözülmedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Dilek OMAKLILAR
İzmir

Aliağa’nın birçok köyünde taşımalı eğitim sistemi kaldırıldığı için öğrencilerin ve ailelerin mağduriyeti sürüyor. Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte yaşadıkları sıkıntıları dile getiren aileler, yapılan görüşmelerde belediyeden servis masraflarının karşılanacağı ve kaymakamlıkla imzalanacak protokol ile de sorunlarının çözüleceğine ilişkin söz almışlardı. Okullar açılalı bir ayı aşkın süre geçmesine rağmen öğrencilerin servis sorunu çözülemedi.

Aliağa’nın Karakuzu, Uzunhasanlar, Çıtak, Karaköy, Hacıömerli, Samurlu, Güzelhisar, Aşağı Kalabak ve Çaltılıdere mahallelerinde taşımalı eğitimin kaldırılmasıyla mağdur olan çocukların aileleri Aliağa Kaymakamlığı’na çözüm talebinde bulunmuştu. Aliağa Belediyesi’nin meclis kararı çıkarmasını bekleyen velilere Kaymakamlık, taşımalı eğitimin devam ettiğini, gerekli yazışmalar tamamlandıktan sonra Milli Eğitim aracılığı ile öğrencilerin okullara taşınacağını duyurmuştu. Ancak bürokratik işlemlerin uzaması sonucu kendi imkanları ile okullarına giden öğrencilerin ve ailelerin mağduriyetleri devam ediyor.

‘KRİZSE KRİZİ YAŞAYAN BİZİZ’

Karaköy Mahallesi'nde yaşayan velilerden Emine Yoldaş, yetkililerden hâlâ bir cevap alamadıklarını belirterek “Çocuklar şehir içi dolmuşlarla gidip geliyorlar. Onlar da zaten okulun yanında bırakamıyor, güzergah olmadığı için. Aylık 200 lira yol parası veriyoruz, yemek hariç. Eğitim tamamen paraya döküldü. Aldırdıkları kitaplar yetmemiş gibi bir de bu çıktı. 250 liraya yakın kitap parası verdim. 2 çocuktan hesap edelim; kitap, yol derken aylık bin lira masrafımız oldu. Krizse eğer işte buyrunuz krizi de yaşayan bizleriz. Böyle bir zamanda zorluklar üst üste geldi” dedi.

“Bu sorunun halledilmesi için söz verildi ama sözünü tutan yok. Herkes şikayetçi, ama kimsenin elinden bir şey gelmiyor” diye konuşan Yoldaş, seçimlerin de yaklaştığını hatırlatarak, “Oy istemeye gelecekler elbet. Ama o zaman duyacaklarına katlansınlar. Bizim sorunumuz varken kimse gelmediyse kendi çıkarları için de kimse gelmesin. Ben şu anda çocuklarım için uğraşıyorum. Umarım okul sezonu bitmeden servis gönderirler bizim umudumuz kalmadı artık neredeyse” dedi.

ÇOCUKLAR OKULLARINA ULAŞSIN İSTİYORUZ

Kalabak Mahalle Muhtarı Mehmet Kartal ise yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirterek “Sonuç alamayınca insanlar başının çaresine bakmaya çalışıyor. Servis tutabilen tutuyor ama bizim oradan tabi 300 lira tutuyor ve 2 çocuğu olanı düşünün. Zaten aldıkları ücret 1600 lira. Kaymakam protokole imza atmıyor, belediye yapsın diyor ama belediyenin de taşıma yetkisi yok. Yetkiyi alsa dahi Milli Eğitim’den protokol alamadığı sürece yapamaz bunu. Biz sonuç olarak çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde okullarına ulaştırılmasını istiyoruz” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balkondan çarşafla inmeye çalışırken düşen kadın hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa