03 Kasım 2018 16:10

BM, şiddetten kaçan İranlı Derya'ya sırtını dönüyor

İran'da ailesinden gördüğü şiddet nedeniyle Türkiye'ye kaçan Derya, BM önünde oturma eylemi yapıyor. Ancak Derya’nın sesini BM duymuyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Dicle VAR
Ankara

İran’da ailesinin şiddetinden kaçan Derya’nın üçüncü bir ülkeye gitme talebi Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BM) tarafından görmezden geliniyor. Türkiye’de can güvenliğinin olmadığını söyleyen Derya, iki haftadır BM binası önünde beklemesine karşın herhangi bir adım atılmadı. Hala ailesinden tehdit mesajları alan Derya’nın güvenliği için yetkililer herhangi bir tedbir almış durumda değil. Konunun Evrensel’de gündeme getirilmesinin ardından Ankara Barosu Mülteci Hakları Merkezi ve Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği’nden (UKDD) avukatlar harekete geçti. Ancak avukatlar ne BM binasına alındı ne yetkililerle görüşmelerine izin verildi. UKDD’den Avukat Ayşe Çelik ve Ankara Barosu Mülteci Hakları Merkezi’nden Avukat Kumsal Çiftçi ısrarları üzerine İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı’na (İKGV) yönlendirildi. BM’den bir sonuç alamadıklarını belirten Av. Çelik, muhatap olarak kabul edilmediklerini ve  görüşme taleplerinin reddedildiğini söyledi.

‘SORUNU PSİKOLOJİK’ DEDİLER

Derya’nın dosyasını kendilerinin takip ettiğini ve ilk başvuruyu da kendilerinin aldığını söyleyen İKGV çalışanları, avukatlara Derya’nın psikolojik sorunları olduğunu, Türkiye’de kalarak normal yaşama adaptasyonunu için gerekli şeyleri yapmaları gerektiğini söyledi. Yaptıkları görüşmeden bir sonuç alamadıklarını aktaran Av. Çelik, “İKGV’nin verdiği cevabı tutarlı ve yeterli bulmadım. Soruna çözüm bulmak yerine bize Derya’ya eylemine son vermesini telkin etmemizi söylediler” diye konuştu. Çelik, bu kurumların kadın mültecilere yönelik davranışının kadın hakları temelli bir duyarlılık içermediğine belirterek, “Ben bu mücadeleye Derya ile beraber devam edeceğim. 3-5 Kasım tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirilen ‘Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Kurultayı’nda bu konuyu gündeme taşıyacağım” dedi.

BM BAŞVURUSUYU KABUL ETMELİ

Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise BM’nin Derya’nın başvurusunu kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Kadına yönelik şiddet çoğu zaman bir politik neden olarak yani bir sığınma sebebi olarak görülmüyor. Ama kadına yönelik şiddet politik bir nedendir. O ülkede erkek egemenliği yaygınsa, kadına yönelik şiddeti önleme mekanizmaları yoksa ve kadınlar şiddet görüyorsa aslında burada devletin sorumluluğu vardır. Dolayısıyla bu bir iltica nedeni olarak görülmelidir” dedi. Kadınların  savaştan, tacizden, tecavüzden en fazla zarar gören kesim olduğuna dikkat çeken BM’nin bu sığınma talebini kabul etmesi gerektiğini uluslararası hukukun söylediğini belirten Kerestecioğlu, “Mesela benim avukatlık yaptığım bir dönemde böyle bir aileyi Kanada kabul etmişti. Başka ülkeler de kabul edebilir. Yani BM’nin en azından bu insanın hayatını tehlikeye atmayacak şekilde davranması gerekir” dedi.

‘TEHDİT DEVAM EDİYOR’

Derya ise BM önünde bekleyişini sürdürüyor. Abisinin ölüm tehdidi mesajları atmaya devam ettiğini söyleyen Derya taleplerini yineledi: “Korkuyorum, Türkiye’de can güvenliğim yok, tek isteğim üçüncü bir ülkeye yerleştirilmek. Bu gerçekleşmeden buradan kalkmayacağım” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarihi camiye PVC'den giriş yaptılar

SONRAKİ HABER

Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...