29 Ekim 2018 15:54

ABD’de sinagog saldırısı kurbanları anıldı

ABD’nin Pittsburgh kentindeki sinagoga yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

ABD’nin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga 27 Ekim tarihinde yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Pittsburgh’daki Yahudi temsilciler yazdıkları açık bir mektupla saldırıda Başkan Donald Trump’ın da sorumluluğu olduğunu belirtti.

Yahudi temsilciler kaleme aldıkları açık mektupta, sinagoga düzenlenen saldırının Trump’ın son üç yıldır sürdürdüğü politikalarının ve söylediği sözlerin etkisi olduğunu öne sürdü.

Saldırıda hayatını kaybeden 11 kişi Pazar günü ülkenin farklı kentlerinde anıldı. DW’nin aktardığı habere göre, Pittsburgh’daki törene katılan binlerce kişiye hitap eden Pittsburgh Belediye Başkanı Bill Peduto hayatlarını kaybeden 11 komşularını anmak için toplandıklarını ve Pittsburg’da antisemitizm ve nefrete yer olmadığını söyledi.

Pittbsburg Steelers futbol takımı Pazar günkü karşılaşmadan önce silahlı saldırıda ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Kulüp Başkanı Art Rooney antisemitizm ve nefretten kaynaklanan suçlarla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Saldırıda ölenlerin yakınları ve sinagogun onarılması için yaklaşık 9 bin kişi bir günde yarım milyon dolar bağışta bulundu.

Cumartesi günü sinagogda 11 kişiyi öldüren ve altı kişiyi de yaralayan 46 yaşındaki Robert Bowers, saldırının ardından tutuklanmıştı.

Medyaya yansıyan haberlerde Bowers’in bir güvenlik görevlisine “Halkıma soykırım işledikleri için bütün Yahudiler ölmeli” dediği belirtildi. Bowers’in sosyal medya üzerinden de Yahudi düşmanı paylaşımlar yaptığı belirtildi. New York Times gazetesinin haberinde saldırganın 21 ateşli silah sahibi olduğuna ve saldırıda taarruz tüfeği ile iki otomatik el silahı kullandığına yer verildi. Pazartesi günü hakim karşısına çıkacak olan Bowers idam cezasıyla karşı karşıya bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’da liseli gençlerin protestoları sürüyor

SONRAKİ HABER

İşten atılmayan da kriz var denilerek sindiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...