29 Ekim 2018 07:19
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2018 12:39

Endonezya'da yolcu uçağı denize düştü, enkaz bulundu

Endonezya'da içinde 188 kişi olan bir yolcu uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra denize düştü.

Fotoğraf: EPA-EFE/BAGUS INDAHONO/AA

Paylaş

Endonezya’da, içinde 189 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Lion Havayolları, Endonezya'da kalkıştan kısa süre sonra denize düşen yolcu uçağındaki mürettebat sayısının 8 olduğunu duyurdu. Lion Havayolları yetkilileri, şirkete ait Boeing 737 MAX 8 tipi JT 610 uçağında Ulaştırma Bakanlığının daha önce açıkladığı 7 mürettebat sayısını güncelleyerek staj amaçlı bir kabin memurunun daha uçakta bulunduğunu kaydetti.

Yetkililer, bu şekilde uçakta 2'si pilot 6'sı kabin ekibi toplam 8 mürettebat ile 2'si bebek 181 yolcu bulunduğunu bildirdi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Uçağın enkazı Batı Cava’nın Karawang bölgesi açıklarında bulunurken, bölgedeki balıkçılar dahil 300 kişilik ekip ile arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Yetkililer ayrıca uçağın enkazının deniz seviyesinin 35 metre altında olduğunu açıklarken, bölgede yolculara ait bazı eşyaların bulunduğu kaydedildi.


Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi Başkanı Soerjanto Tjahjono da Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi JT 610 uçağının, şirketin bünyesine son kattığı yeni uçaklardan biri olduğunu açıklamıştı.

Endonezya’da 2014 yılında AirAsia Havayolları ait yolcu uçağının Surabaya kentinden Singapur’a giderken Batı Kalimantan açıklarında denize düşmesi sonucu 162 kişi yaşamını yitirmişti. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe'de Cocu ile yollar ayrıldı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa