26 Ekim 2018 13:51

Bölgede sağanak etkili oldu: Ev ve iş yerlerini su bastı

Bitlis, Şırnak, Siirt ve Hakkari'de etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkilendi. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sağanak Şırnak Siirt ve Bitlis’te hayatı olumsuz etkiledi. Dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağış sonucu Şırnak Devlet Hastanesinin acil bölümü ile kentteki bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Şırnak Belediye Başkan Vekili Turhan Bedirhanoğlu, hastane ile ev ve iş yerlerinde biriken suların tahliyesine ilişkin çalışmaları yerinde izledi.

Beytüşşebap ilçesindeki Habur 2 mevkisi ile Taşarası köyü arasındaki yolda heyelan meydana geldi. Karayolları ekiplerince yürütülen çalışma ile yol tek yönlü trafiğe açıldı.

Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri arasındaki Ayvalık köyünde de şiddetli rüzgar nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi. Elektrik tellerinin kopması sonucu her iki ilçede kısmi elektrik kesintisi meydana geldi.

DEDAŞ ekiplerince kopan elektrik tellerinin onarımı için başlatılan çalışma devam ediyor.

SİİRT’TE OKULU SU BASTI

Siirt'te sabah saatlerinde etkili olan yağış nedeniyle Kooperatif Mahallesi'ndeki Alparslan İlkokulu'nu su bastı. Öğrenciler, okulun girişine konulan sıralar üzerinden tahliye edildi.

Okula gelen İl Milli Eğitim Müdür Vekili İsa Güneş, suyun tahliyesine ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Kentte 25 ev ve iş yerini de su bastı. Cadde ve sokaklarda biriken su nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı.

Siirt Belediyesi ekipleri, ev ve iş yerleri ile cadde ve sokaklarda biriken suyun tahliyesine ilişkin çalışma yürütüyor.

BİTLİS'TE İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ

Bitlis’te ise sağanak nedeniyle birkaç istinat duvarı çöktü. 3 ev tedbir amaçlı boşaltıldı. Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, taşkınların yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu.

Yağışlardan dolayı kentin altyapısında herhangi bir hasar meydana gelmediğini aktaran Ustaoğlu, “Sadece belediyenin karşısındaki yeni sitede 3 dükkanı su bastı. Onları gezdim. Suyun tahliyesini yapacak şekilde kanalları açtık. Diğer mahallelerimizde ufak tefek şeylerin dışında bize intikal eden önemli bir şey yok” dedi.

Sağanak nedeniyle Tatvan ilçesinde bir okulun istinat duvarının çöktüğünü kaydeden Ustaoğlu, Nemrut Kalderası'na giden yolun birkaç yerinde ise toprak kaymasının yaşandığını fakat bu toprak kaymalarının ulaşıma engel olmadığını belirtti. Ustaoğlu, Mutki ilçesine bağlı Meydan grup köy yollarının açık olduğunu, bazı mezra yollarının da toprak kaymasından dolayı ulaşıma kapandığını ifade etti.

YÜKSEKOVA'DA YOL ÇÖKTÜ, 2 MEZRAYA ULAŞIM KESİLDİ

Hakkari'de etkili olan şiddetli yağmurla birlikte meydana gelen sel nedeniyle merkeze bağlı Kırıkdağ köyünde 2 mezraya ulaşımı sağlayan yol çöktü. Mezralarla ulaşım kesilirken, bir ahır ve samanlığın da sulara kapılmasına neden oldu.

Kentte 3 gündür etkili olan yağmur, gece saatlerinde kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Kırıkdağ köyünde sele neden oldu. Yağmurla birlikte gelen sel suları, köyde birçok evde su baskınlarına neden oldu. Bir ahır ve samanlık yıkıldı. Sel suları, köye bağlı Dikmen ve Aşağı Derecik mezralarına ulaşımı sağlayan yola büyük zarar verdi. Çöken yol nedeniyle iki mezraya ulaşım kesildi.

Sel felaketinin ardından İl Özel İdaresi'ne bağlı ekipler, bölgeye sevk edildi. Ekipler, sel sularının evlere zarar vermemesi için iş makineleriyle suyun yönünü değiştirmek için çalışma yaptı. Köylüler de ekiplere yardım etti.

EVLER TAHLİYE EDİLDİ, EĞİTİME ARA VERİLDİ

Yüksekova ve çevresinde 3 gündür etkili olan yağmur, ilçeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan 150 haneli Kadıköy ve yaklaşık 100 haneli Adaklı köylerinde sele neden oldu. Sel sularıyla, Kadıköy'de birçok ev sular altında kaldı. Köyde dün akşam saatlerinde yaklaşık 100 ev, tahliye edildi.

Kadıköy'e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Adaklı köyünde de sel nedeniyle benzer manzaralar yaşandı. Köyün içerisinden geçen Çemine Deresi, sel suları yüzünden taştı. Köylülerin hayvanları için biriktirdiği yaklaşık 10 bin bağ ot selde sürüklendi. Dere kenarında yaşayan birçok vatandaş dün akşam saatlerinde evlerini boşaltarak daha güvenli noktalarda bulunan yakınlarının evlerine sığındı.

Bugün de hem Kadıköy'de hem de Adaklı köyünde tahliyeler devam etti. Vatandaşlar, küçük ve büyükbaş hayvanlarını da alarak köylerden ayrılmaya çalıştığı görüldü.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Bölgeye sevk edilen Hakkari İl Özel İdaresi'ne bağlı Yüksekova Şantiye Şefliği ile belediye ekipleri ise Adaklı köyünden geçen Çemine Deresi'nin önünü açmak için seferber oldu. Ekipler yaklaşık 20 araçla köyde çalışmalarını sürdürürken, yetkililer Kadıköy ve Adaklı köylerindeki okullarda eğitime ara verildiğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

George R. R. Martin: Joffrey, Trump’ın ta kendisi

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri’ne yasak gerekçesi: Turistleri rahatsız ettikleri için…

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa