24 Ekim 2018 12:37

Panzer Davası'nın keşif raporu: Panzer 'asli', şoför 'tali' kusurlu

Şırnak'ta evlerine giren panzerin altında kalarak 2 çocuğun yaşamını yitirdiği davada keşif raporu sunuldu, panzer 'asli' kusurlu ilan edildi

Fotoğraf: MA

Paylaş

25 Ekim'de duruşması görülecek olan "Panzer Davası"nda, olay yeri keşif raporu mahkemeye sunuldu. Panzerde el freninin bulunmadığı ortaya çıkan raporda, sanık Ö. Y.'nin "yapacak bir şeyinin olmadığı" ileri sürülerek, freni ve direksiyonu çalışan panzer aracının "asli kusurlu", sanık Ö.Y.'nin ve onu görevlendiren amir M.M.'nin ise "tali kusurlu" olduğu ileri sürüldü. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne ilişkin iki polis hakkında açılan dava kapsamında 19 Eylül tarihinde yapılan “olay yeri keşfi” ve olaya karışan panzer incelemesinin raporu mahkemeye sunuldu. Daha önce 3 kez ertelenen keşif raporu, 2 trafik bilirkişi, makine bilirkişi ile panzer sürücüsü konusunda uzman kullanıcı bilirkişi tarafından hazırlandı. 

RAPOR: POLİS Ö.Y'NİN ARACI SÜRMEYE YETKİSİ YOK

7 sayfadan oluşan raporun giriş kısmında, kazanın oluş şekli anlatılarak, haklarında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 2'şer yıldan 15'şer yıla kadar hapis cezası istenilen polis memuru Ö. Y ve onu görevlendiren Koruma Büro Amiri M. M. ile Koruma Büro Amirliğinde görevli polis memuru F. T.'nin daha önce verdiği ifadelere yer verildi. 

Raporda, araç sürücüsü sanık Ö.Y'nin B sınıfı sürücü belgesinin yeni sürücü belgesindeki karşılığı olan M, B1, B, D1 ve F sürücü belgelerine sahip olduğu kaydedildi. Ö.Y'nin panzer aracı kullanmak için kurs görmediğinin hatırlatıldığı raporda, Ö.Y'nin sertifikasının bulunmamasından kaynaklı aracı sürmeye yetkili olmadığı belirtildi. 

ŞOFÖR BİLİRKİŞİ: ARAÇ HAKKINDA BİLGİM YOK

Söz konusu raporda bilirkişiler tarafından yapılan incelemeler de yer aldı. Kazaya karışan zırhlı panzerde incelemelerde bulunan uzman şoförün raporda, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde Panzer tipi araç bulunmadığı, daha önce ZMA, GZPT ve Kobra 1 sürücüsü olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptığım fakat zırhlı Panzer tipi araç kullanmadığım için aracın teknik özellikleri hakkında fazla bilgim olmadığı..." ifadelerine yer vermesi dikkat çekti. 

FREN ÇALIŞIYOR: YAPACAK BİRŞEY YOK!

Güç takviyesi yapıldıktan sonra aracın çalışır bir şekilde kullanabildiğini ve direksiyonu ile fren sisteminde sorun olmadığını ifade eden uzman şoför, incelemesinin devamında şu ifadeleri kullandı: "Ancak 73 A 0133 plakalı zırhlı panzer hakkında dosya içeriğindeki ifadeler ve kamere kayıtları incelendiğinde olay öncesi stop ettiği, stop etmesi üzerine ayak fren sisteminin çalışmadığı, aracı durdurmak için araç üzerinde yapılan incelemede başkaca bir fren sisteminin (El Freni) olmadığı, vitesin park konumuna geçirilemediği dosya içeriğinden anlaşıldığı, bu durumda sanık sürücü Ö.Y.'nin aracı durdurmak için yapacak bir şeyinin olmadığının tespit edildiği, keşif günü aracın stop halinde eğimli bir yerde testi yapılamadığından fren sistemi ve viteslerin değiştirme durumu incelenememiştir."

MAKİNE MÜHENDİSİ: FREN VE DİREKSİYONDA PROBLEM YOK

Panzerde incelemelerde bulunan uzman makine mühendis ise, nispi direksiyon dönme hareketinin keşif esnasında gözlemlenen çember yayı şeklindeki yol için yeterli olacağına dikkat çekti. Aracın çalışır ve durur vaziyetteyken fren ve direksiyon mekanizmasında herhangi bir problemin olmadığının belirtildiği inceleme kısmında, "Aracın çalışmaz vaziyette hangi vites modunda kaçırma yapıp yapmadığını gözlemlemek adına araç stop ettirilmeye çalışıldı fakat araç stop etmedi. Sürücü bilirkişisinin elektrik ana şalterini kapalı konuma getirmesine rağmen araç çalışmaya devam etti" ifadelerine yer verildi. 

'ARAÇ STOP ETMESİ HALİNDE ANİ BİR FRENLE DURABİLİR'

Makine mühendisi incelemesinin devamında ise, sanık Ö.Y'nin, "araç stop ettiğinde, eğim yönüne doğru akmaya başladığında ayağım frendeydi ve birkaç kez bastığında ise frenler kitlendi" ifadelerine işaret ederek, şu tespitte bulunuldu: "Aracın stop etmesi halinde ani bir fren ile durabileceği ve araç stop ettiğinde ayağını frenden çekmemesi halinde aracın hızlı bir şekilde ivmelenmeyeceği kanaatindeyim."

'ARAÇ YETERSİZ ŞARTLARDA TEST EDİLDİ'

Makine mühendisi tarafından yapılan incelemenin son bölümünde ise, Ö.Y'nin aracı kullanmasına müsaade edilmemesi gerektiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Stop etmiş halde bulunan aracın emniyet freninin olmaması kazanın gerçekleşme durumunu daha da arttırdığı kanaatindeyim. Fakat kaza yapan panzer tipi zırhlı araç yetersiz şartlarda (kaza olay mahaline göre yetersiz eğim) test edildi." 

PANZER 'ASLİ', POLİSLER 'TALİ' KUSURLU İDDİASI

Keşif raporunun, "Netice ve Kanaat" bölümünde ise, "panzerde el freni olmaması" nedeniyle kazanın meydana geldiği iddia edildi. Söz konusu bölümde, panzer aracının "asli kusurlu", sanık polis Ö.Y ve onu görevlendiren amir M. M'nin ise "tali kusurlu" olduğu ileri sürüldü. 

El freninin olmamasının, kazanın gerçekleşmesinde etkili olduğu savunulan raporda; zırhlı panzer aracının stop etmesi durumunda fren sistemini devreye sokacak ve aracı durduracak başka bir güvenlik sisteminin (El Freni) olmadığından zırhlı panzer aracı asli kusurlu, sanık Ö. Y.' 'Motorlu Sürücü Sertifikasının' bulunmadığı ve yetkisi olmadığı halde zırhlı panzeri kullandığı için tali kusurlu, sanık M.M de 'Motorlu Sürücü Sertifikası' bulunmayan ve yetkisi olmayan sanık Ö.Y'i zırhlı panzer şoförü olarak görevlendirdiği ve kullanmasına izin verdiği için tali kusurlu denildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde, 3 Mayıs 2017 günü gecesinde MHP İlçe binasını korumak ile görevli 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka zırhlı araç sürücüsü polis, evlerine girdiği Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ezilerek ölümüne neden olmuştu. Panzer sürücüsü Ö.Y. gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra Şırnak Cezaevi’ne gönderilmişti. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, zırhlı aracın sürücüsü Ö.Y. ve onu görevlendiren amiri M.M hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile ceza istenmişti.

SÜRÜCÜ POLİS, FREN SİSTEMİNİN ÇALIŞMADIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

İddianamede yer alan Trafik Bilirkişi raporunda, zırhlı araç sürücüsü sanık polisin, “Motorlu araç sürücü sertifikasının” bulunmadığı, bu nedenle sürücünün araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması sonucunda olayın meydana geldiği bilgisine yer verilmişti. Ö.Y, savcılığa verdiği ifadede ise kendisini, “Park etmeye çalıştığım sırada araç birden stop etmesiyle birlikte rampa aşağı öne doğru 52’nci caddenin devamı 715’inci sokağa doğru gitmeye başladı. Aracın freninde ayağımı sürekli basılı tuttum. Fakat araç stop ettiği için fren sistemi çalışmadı. Aracın direksiyonu kilitlendi. Fren tertibatı işlemedi” sözleri ile kendisini savunmuştu. 

TÜM TANIKLAR, İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ İŞARET ETTİ

2 polis hakkında açılan ve ilk duruşması 17 Ekim 2017 tarihinde görülen davada, tutuklu polis tahliye edilmişti. Zırhlı araç sürücüsü yaptığı savunmada, ehliyetinin olmamasına rağmen daha önce farklı yerlerde görevlendirildiğini belirtmiş ve olaydan kendisini görevlendiren İlçe Emniyet Müdürü S. E. ile yetkilileri sorumlu tutmuştu.

Söz konusu davada ismi geçen polis T. T ile İlçe Emniyet Müdürü S. E'nin ise, disiplin soruşturması neticesinde ceza aldıkları ortaya çıkmıştı. 

Bugüne kadar 4 duruşması görülen davanın 5'inci duruşması ise, 25 Ekim tarihinde Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (MA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özelleştirme üreticileri mağdur etti: Pancar tarla kenarında bekliyor

SONRAKİ HABER

"Daha ucuzunu bulmak için pazar pazar dolaşıyoruz"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa