09 Ekim 2018 16:44

Norveç’te iltica başvurusunda bulunan her dört kişiden biri Türkiyeli

Norveç'te bu yıl toplam 630 Türkiye vatandaşının Norveç’te iltica başvurusunda bulundu.

Fotoğraf: Pexels

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç’te bu yıl iltica başvurusunda bulunan ülke vatandaşların başını Türkiye vatandaşları çekiyor. Norveç Haber Ajansı NTB’ni, Yabancılar Genel Müdürlüğü'ne (UDI) dayanarak, 8 Ekim’deki haberine göre bu yıl toplam 630 Türkiye vatandaşının Norveç’te iltica başvurusunda bulunmuş. Bu da bütün geçen yılın dört katı fazlalığını oluşturuyor. Geçen yıl toplam 164 Türkiye vatandaşı iltica talebinde bulunmuştu. Daha önceki iki yılda ise 89 ile 96 ilticacı Türkiye’den gelmişti. Türkiye’den gelenlerin üçte biri, yani 216 kişi Temmuz ayında Norveç’e geldi. Ocak ayında ise sadece beş kişi gelmişti.

İltica başvurularında bulunanların çoğunu iltica dilekçelerinde gerekçe olarak Fethullah Gülen Cemaatına bağlı oldukları ve Türk makamları tarafından takip edildiklerini ileri sürüyor. UDI’ye göre, şu ana kadar, bu temelde iltica başvurusu yapan çoğu kişi Norveç’te oturum almış.

Habere göre sayının artmasını göz önüne alan UDI, “daha fazla araştırma yapmak için” Türkye vatandaşlarının iltica başvuru işlemlerini Temmuz ayında durdurdu. Araştırmaların  şimdi tamamlandığı ve başvuru dilekçelerinin işlemleri yeniden ele alındığı belirtiliyor.

Geçen yıl Ekim ayında Adalet Bakanlığı, Fethullah Gülen Cemaatıyla  bağlantısı olan Türkiye vatandaşlarının koruma hakkına sahip olduklarını belirten bir genelge yayınladı. UDI de bu uygulamanın devam etmesi kararını aldı.

Bakanlığının UDI’daki İletişim Direktörü Yardımcısı Håkon Fenstad, NTB’ye yaptığı açıklamada,“ Bakanlığın talimatlarında belirtildiği gibi bu uygulamanın doğru bir uygulama olduğu ve genellikle kendimizle kıyasladığımız diğer Avrupa ülkelerinde yapılan değerlendirmeyle uyumlu olduğu sonucuna vardık” ifadelerini kullandı

Haberde, bu yılın ilk üç çeyreğinde toplam 2.464 kişinin Norveç’e gelip iltica ettiği belirtiliyor. Bunların yüzde 64’ü erkekler oluşturuyor. İltica edenlerin 400’ü Afganlı, 300’ü Suriye'den geldiğini ve 200’den fazla kişinin ise Eritre’den geldiğini belirtiliyor.

Geçen yıl iltica başvurusunu yapan Türk sığınmacıların yüzde 91’ine oturum verilmiş. Bu yıl ise, 99 başvurudan 68’ine oturum verilmiş. Ancak vaka testinden geçirilen başvurular arasında, on vakadan dokuzunda, UDI’nin rakamları gösteriyor.

Mülteciler dışında, Norveç bu yıl Ağustos ayına kadar aile birleşimi nedeniyle 7 bin 300 kişiyi kabul etti. Bunlara ek olarak  2 bin  kota mülteci alınmış olacak.

Gülen’le bağlantısı olanların hepsine oturum izni verilirken,  7 Haziran 2015’te Norveç’te iltica talebinde bulunan  kanser ve kemik erimesi gibi çok ciddi sağlık sorunu olan Kürt kadın Aktivist Gülizar Taşdemir, korunma ve tedavi yerine Norveç tarafından bu yılın Temmuz ayı başlarında,  Türkiye’ye teslim edilmişti. Gülizar Taşdemir’in bilerek Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra gelişen büyük tepkiler üzerine Norveç yetkilileri, Gülüzar’ın kendilerine yeterli bilgi vermediğini ve Gülüzar’ın geçmiş durumunu iyi bilmediklerini ileri sürmüştü. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Arzu Çerkezoğlu: Aydın İmar AŞ’den çıkarılan işçiler işe iade edilsin

SONRAKİ HABER

Erzurum'da 1614 kişilik işe 8 bin 636 başvuru yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...