08 Ekim 2018 18:14

İranlı kadın ressam Ghaderi: Buradaki kadınlarla duygularımız yakın

Parya Ghaderi, çalışmalarında toplumsal cinsiyet rollerine gönderme yapıyor: Sergiyi gezen herkes kendinden bir şey bulabilir.

İranlı Ressam Parya Ghaderi (Fotoğraf: MA)

Paylaş

İranlı fotoğraf ve resim sanatçısı Parya Ghaderi’nin “Face of Fiction-Kurgu Yüz” isimli sergisi Kadıköy’de bulunan Moda Galeri Pasaj’da sanatseverlerle buluştu. 3 Ekim’de açılışı yapılan ve 20 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergide Ghaderi’nin yağlıboyadan oluşan 17 eseri sergileniyor. Serginin küratörlüğünü ise Metin Hakyeri üstleniyor.

Örtüsüz kadın yüzü resmetmenin yasak olduğu İran’da kadın yüzlerini fotoğrafladıktan sonra kurgulayarak tuvallere yansıtan sanatçı, resimlerinde kadınlık ve erkeklik rollerine gönderme yapıyor. Toplumsal cinsiyet rollerini sanatıyla irdeleyen ve ülkesindeki baskıdan kaçarak Türkiye’ye gelen sanatçı, fotoğraflarını çektiği kadınların yüzlerine duygu dünyasındakileri de ekleyerek resmediyor. Parya Ghaderi İran’da kadın olmaktan kaynaklı verdiği mücadeleyi ve sanatını anlattı.

'SANATIMI ÖZGÜRCE YAPAMIYORDUM'

İran’da kadınlar üzerindeki baskıdan kaynaklı fotoğraf çekmenin ve paylaşmanın yasak olduğunu belirten Ghaderi, 2 yıldır yaşadığı Türkiye’de sanatını icra etme noktasında çok fazla imkana sahip olduğunu söyledi. Ghaderi, “Türkiye, kendimi gösterebilme ve sanatımı sergileme isteğini doğurdu. Böyle bir olanak sağladı. Çünkü İran’da sergi açmak istediğimde hep bir yasakla karşılaştım .‘Kadının kolu çıplak, bu olmaz’ diye fotoğraflarımı sergilememe izin verilmiyordu. Ben farkına vardım ki sanatımı özgürce yapamıyorum. Kadınların fotoğraflarını çekmeyi çok seviyorum ama onları başkalarıyla paylaşamıyordum. Buradaki kadınlarla duygularımız çok yakın, onu fark ettim” diye konuştu.

'İNSANIN HİSLERİNİ AKTARIYORUM!'

Uzun yıllar çektiği fotoğrafları zamanla tuvale yansıtmaya başladığını ve fotoğraf resim karışımı bir tarz ortaya çıkardığını ifade eden Ghaderi, sanatını “İnsanlara poz verdirdim. İnsanların kafalarının içinden geçenleri çok merak ediyordum. Fotoğraflarını çekiyordum ama duygularını bilmiyordum. O duyguları da kendi düşünce dünyama göre resmetmeye başladım. Bu beni mutlu ediyor. Çektiğim fotoğraflar yüzleri gösteriyordu ama duyguları değil. Ben istedim ki resimlerim o eksik kalanları yansıtsın. Sergide insanın hislerini izleyiciye aktarmaya çalışıyorum o yüzden” sözleri ile anlattı.  

'İRANLI KADINLAR ÖZGÜRLÜKLERİNE DÜŞKÜN'

Çocukken de kadın resimlerini çizdiğini ve özel olarak “neden kadın resmi” sorusuyla karşılaştığını belirten Ghaderi, sergide kadın yüzlerine yer verme gerekçesini de şöyle dile getirdi: “İnsanların içindekileri yansıtmak istiyordum ve bunlar nedense hep kadın oldu çünkü ben de bir kadınım. Sergiyi gezen her bir kadın kendinden bir şeyler bulabilir bence. Sadece İranlı kadınlar değil tüm kadınlar… İranlı kadınlar dünyaya biraz farklı bakıyor ve yaşıyor. İranlı kadınlar baskı altında olmaktan kaynaklı özgürlüklerine düşkünler ve kendilerini özgür bir birey gibi göstermeyi seviyorlar. Bu yüzden de sergimde onlara yer verdim ve herkes görsün istedim.” (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Kılıç’tan cezaevi izlenimi: İnsan hayatı hiçe sayılıyor

SONRAKİ HABER

Cezaevinden kaçan erkek, boşanma aşamasında olduğu eşini bıçaklayarak öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa