04 Ekim 2018 12:31
Son Güncellenme Tarihi: 04 Ekim 2018 14:29

Selahattin Demirtaş tahliye edilmedi

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada tahliye edilmedi

Fotoğraf: HDP Basın Bürosu

Paylaş

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 12-14 Aralık tarihleri arasında görülecek. 4 Kasım 2016’da tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderilen Selahattin Demirtaş 23 aydır tutuklu.

Selahattin Demirtaş savunmasına SEGBİS’le bağlanarak devam etti. Reddi hakim talebinde bulunmama nedenini açıklayan Demirtaş “Bugüne kadar reddi hakim yapmamamın tek sebebi, yargı sisteminin çökmüş olması. Sizi reddetsem sizin yerinize gelecek hakim daha adil bir yargılama mı yapacak sanki? O nedenle reddi hakim yapmıyorum. Yoksa takke düşmüş kel görünmüş.” ifadelerini kulladı.

'MECLİS’TEKİ KONUŞMALARIMIN ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİM'

Demirtaş savunmasında şunları söyledi:

"Erdoğan başta olmak üzere, iktidarın bütün şürekasının aleyhime yürüttüğü kampanyanın hüküm niteliğinde olduğunu anlattım. Mahkeme bunun dışında bir karar veremez. Meclisteki konuşmalarımızın çözümünü talep etmemin, kovuşturmayı uzatmaya dönük bir hamle olduğunu söylüyorsunuz. Oysa mahkemeye çıktığımdaki ilk talebim buydu. Bir buçuk yıl önce istedim bunu. Meclisteki konuşmalarımın ses çözümünün istenmesi yönündeki talebimi reddetmekle, 'Mecliste söylediğin hiçbir şey bizim umurumuzda değil' diyorsunuz. DTK’de ortam dinlemesi yapılmış. Bilirkişiye gitsin, ses benim mi değil mi diye bakılsın diyorum, yaptırmıyorsunuz."

'O OPERASYONLARI SOYLU'NUN YAPTIĞINI BİLİYORUM'

"Hiçbir baskı olmadan yargılama yapılıyor demesin kimse, ayıptır. 'Bize hiçbir baskı yapılmıyor' diyorsanız bu da benim aklıma hakaret olur. Yapmayın. Mahkemeler kararlarıyla var olmalıdır. Adil yargılamaların yapılacağı hukukun üstünlüğünün sağlanacağı günlerin geleceğine inanıyorum.

'VERECEĞİNİZ KARAR BELLİ, TAHLİYE TALEP ETMİYORUM'

Demirtaş’ın savunmasının ardından savcılık, “üzerine atılı suçun işlendiği dair kuvvetli delil bulunduğu” gerekçesiyle tutukluk halinin devamını istedi. Demirtaş ise, “Bu güne kadar tahliye talep etmedim, yine etmeyeceğim. Az çok vereceğiz karar zaten belli. Tahliye talep etmiyorum. Avukatlarıma söz almasını istiyorum” dedi.

Demirtaş’ın 142 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılandığı dava Diyarbakır’da açılmış, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. Bugünkü duruşmada Demirtaş hakkında ara karar çıkması bekleniyor. Demirtaş bir ay önce terör propagandası iddiasıyla dört yıl sekiz ay ceza almıştı.

TAHLİYE EDİLMEDİ

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 12-14 Aralık tarihleri arasında görülecek.

Demirtaş dünkü duruşmada özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik savunma yapan Demirtaş, tutuklanma sürecinin Soylu’nun operasyonlarıyla gerçekleştiğini iddia etmiş ve tahliyesini istemişti. Demirtaş, tutukluluğunu seçimin en büyük hilesi olarak nitelendirmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demir yığınları altında kalan işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa