03 Ekim 2018 20:20

Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın'ın cezaları onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın hapis cezalarını onadı.

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi, İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın aralarında bulunduğu 5 'i tutuklu 11 sanık hakkındaki istinaf başvurularını karara bağladı. Daire, 11 sanık hakkındaki başvurunun esastan reddine karar vererek, usule ve esas ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Böylece Mutlu’nun 3 yıl 1 ay 15 gün ve Çapkın'ın 2 yıl 1 ay cezası onanmış oldu. Karar oybirliğiyle alındı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 10 Şubat'ta FETÖ'nün Mülkiye Yapılanması'na ilişkin 14 sanıklı davayı karara bağlamıştı. “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu 3 yıl 1 ay 15 gün, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, Hüseyin Avni Mutlu'nun tahliyesine, Hüseyin Çapkın'ın da yurt dışına çıkışını yasaklamıştı. 6 sanığın tüm suçlardan beraatına karar veren mahkeme heyeti, 6 sanığı da çeşitli hapis cezalarına çarptırmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Pennsylvania eyalet polisi, Fethullah Gülen'in villasına gitti

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa