03 Ekim 2018 07:57

Erdoğan 'sınıf arkadaşını' rektör atadı

Erdoğan, ‘üniversiteden arkadaşım’ dediği Marmara Üniversitesi'nin eski rektörü Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'ne rektör atadı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘üniversiteden sınıf arkadaşım’ dediği Marmara Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğüne atadı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre dün 3 üniversiteye daha rektör ataması gerçekleştirildi. Erdoğan, ‘sınıf arkadaşım’ dediği Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı. Diploma tartışmaları sırasında Erdoğan, Rektör Arat’a seslenerek, “1981’de mezun olduk. 1982’de okulumuz Marmara Üniversitesi oldu. Tabii, rektörümüz bizim sınıf arkadaşımızdı. Bugünlerde diploması var mı yok mu diye tartışma başlattılar. Arşivden çıkart şunları yayımlayacak mısın ne yapacaksınız yapın da zaten benim söylediklerime inanmıyorlar belki rektör açıklarsa inanırlar” ifadelerini kullanmıştı. Arat da “Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans düzeyinde 4 yıl eğitim veren Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu sabittir” açıklaması yapmıştı.

REKTÖR ADAYI BAŞVURULARINA İLİŞKİN USÜL VE ESASLARDA BİR DÜZENLEME DAHA

Öte yandan Erdoğan'ın nasıl rektör atayacağına ilişkin usul ve esaslar dün bir kez daha değiştirildi.

Erdoğan, önce üniversitelerdeki rektör seçimlerini kaldırmış, ardından da uyum KHK’si ile YÖK’ün rektör belirlemedeki yetkilerini daraltmıştı.  Rektörlük için 3 yıl profesör olma şartını kaldırıp ardından Berat Albayrak'ın 1 yıllık profesör olan arkadaşını rektör atayan Erdoğan, 5 gün sonra aynı şartı geri getirmişti. 2 ay sonra da bu şartı yeniden kaldıran Erdoğan, 1 aylık profesör olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eski müsteşarını rektör atamıştı. Erdoğan, dün de rektör ataması öncesinde YÖK’ün raporlama sistemini getiren kararnameyi imzalayarak akademi yönetimini belirleyecek süreçte bir değişikliğe daha gitti. Değişikliğin, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın dün sarayda Erdoğan ile görüşmesi onrası yapılması dikkat çekti.

Değişiklikle, YÖK rektörlerin görev süreleri dolmadan 30 gün önce, rektörün görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda ise 5 gün içinde rektör adaylık duyurusu yayımlayacak. Adaylar arasında ön değerlendirmeyi yapacak olan YÖK, akademik kariyerleri, görev ve deneyimleri, disiplin dosyaları bakımından rektörlük için bir ‘raporlama’ yaparak Cumhurbaşkanlığı’na sunacak. Mevcut rektörlerin yeniden atanmak istemesi durumunda ise YÖK kendi belirleyeceği kriterlere göre ‘performans raporu’ hazırlayarak Saraya sunacak. Erdoğan, devlet üniversiteleri için YÖK’ün, vakıf üniversitelerinde ise mütevelli heyetlerinin teklif ettiği adayı beğenmemesi durumunda ise başvuru sürecinin yenilenmesi isteyebilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Berat Albayrak, Savunma Sanayii İcra Komitesinde yer alacak

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki protestoya polis müdahale etti: 3 ölü, 35 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa