02 Ekim 2018 16:08

EMO: Elektrik hizmeti kamusal anlayışla sunulmalı

Elektrik Mühendisleri Odası zamlara tepki gösterdi: “Yanlış politikalardan artık vazgeçilmeli, elektrik hizmeti kamusal bir anlayışla sunulmalı"

Görsel: Pixabay

Paylaş

Elektriğe zam yapılmasına tepki gösteren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), “Yanlış politikalardan artık vazgeçilmeli, elektrik hizmeti kamusal bir anlayışla sunulmalı” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan EMO, elektriğe 1 Ekim’de rekor düzeyde zam yapıldığını hatırlattı. Bu zamla birlikte hanelerin aylık elektriğe ödedikleri faturanın 2017 yıl sonuna göre bu yıl yüzde 44.9 arrttığını belirten EMO, “Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, fon ve vergi kesintileri de eklendiğinde konutların aylık faturası 137 liraya çıkacak. Geçen ay yapılan zamla aynı faturanın 126 lira olduğu göz önüne alınırsa, 1 ay içinde gelen zam 11 lirayı geçiyor. Geçen yıla göre ise konutların elektrik faturalarındaki artış 42.6 TL’ye ulaştı” dedi.

Elektrik fiyatlarına yapılan rekor düzeydeki zamların, ekonominin temel girdisi olması nedeniyle pek çok üründe de fiyat artışlarına neden olacağını belirten EMO şu ifadeleri kullandı: “Yerli ve milli söyleminin arkasında ithal kaynakların egemenliği devam etmekte, özelleştirme ve serbestleştirme politikaları adı altında dış borçla büyütülen enerji sektörünün yaşadığı kriz giderek derinleşmektedir. Bugüne kadar sürdürülen yanlış politikalardan artık vazgeçilmeli, elektrik hizmeti kamusal bir anlayışla sunulmalı, bu çerçevede elektrik fiyatları da günübirlik çıkarlar ve piyasadaki etkin lobilerin taleplerine göre değil, kamu yararı doğrultusunda belirlenmelidir.” (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan beraat etti

SONRAKİ HABER

Lübnan’da üç eski bakan hakkında yolsuzluk suçlaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa