İlk kez oldu: İki vatandaş konkordato ilan etti

Fotoğraf: Pixabay

İlk kez oldu: İki vatandaş konkordato ilan etti

Mersin'de yaşayan Z.Ş. ve Kuşadası'nda yaşayan M.Ş. adlı vatandaşlar konkordato ilan etti.

Ekonomik darboğaza giren vatandaşlar "şahıs konkordatosu" ilan etmeye başladı. Bü yönde verilen ilk kararlar Mersin Adliyesi ve Kuşadası'ndan geldi. Mersin'de Z.Ş. isimli şahıs, Kuşadası'nda ise M.Ş. konkordato ilan etti. Vatandaş konkordato ilan edince mahkeme bir serbest mali müşaviri komiser olarak atıyor.

Vatandaşın konkordato ilan edeceği yönündeki değişiklik, hukuk camiasında tartışmaya neden olmuştu. Hukukçular, bu değişikliğin suistimal edilmesinden endişeliydi. İlk şahıs konkordatosu haberleri Mersin ve Kuşadası’ndan geldi.

Sözcü'den Derin Gökçe'nin haberine göre Mersin 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 18 Eylül 2018 tarihli kararına göre Z.Ş. isimli vatandaş şahıs konkordatosu için başvurdu. Z.Ş’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme 3 ay geçici mühlet kararı verdi. Mahkeme Serbest Mali Müşavir Osman Nuri Oğuzbey’i geçici komiser olarak atadı. Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşmasının 14 Aralık 2018 günü saat 10.00’da yapılacağı belirtildi.

Bir diğer "şahıs konkordatosu" haberi ise Kuşadası’ndan geldi. Kuşadası 2. Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi’nin 26 Eylül 2018 tarihli kararına göre M.Ş. isimli vatandaş şahıs konkordatosuna başvurdu. Vatandaşın başvurusuna mahkeme geçici mühlet kararı verdi.

Şahıs konkordatosu için atanan komiserin vatandaşı sürekli denetleyeceğini belirten avukat Cenk Söbe, Sözcü'ye yaptığı açıklamasında, “Komiserin amacı adı gibi: Mali durumu sürekli denetliyor, ödeme planı çıkarıyor, alacaklıların toplantıya çağrılmasını organize ediyor, alacaklılarla yapılacak pazarlıklarda bulunuyor, mahkemeye rapor sunuyor v.s. Bu gibi kritik süreçleri yönetiyor” dedi.

Bu durumun suistimal edilmesi endişesine ilişkin ise Söbe, “Suistimal konusundaki dengeyi mahkeme kuracak. Ciddi olmayan ya da alacaklıları zarara uğratma kastını gören mahkeme talebi kabul etmeyecek” dedi.

Mahkeme sürecini yöneten komiser Osman Nuri Oğuzbey konuyla ilgili Sözcü'ye şu açıklamalarda bulundu: "Mahmeke süreci devam ediyor. Benim bu konu hakkında bilgi vermem doğru olmaz. Onun için mahkeme süreci ile ilgili bilgi veremem." (HABER MERKEZİ)

Konkordato nedir, işçi alacaklarını nasıl etkiler?

 

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ekim 2018 15:25
www.evrensel.net
ETİKETLER konkordato