02 Ekim 2018 14:15

Kocaeli'de sendikacı, akademisyen ve öğrencilerin davası görüldü

Kocaeli'de KHK ile üniversitelerinden ihraç edilen 330 akademisyen için basın açıklaması yapan ve gözaltına alınan kişilerin davası ertelendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği ve öğrenciler 686 nolu KHK ile üniversitelerden ihraç edilen 330 akademisyen için Şubat 2017'de basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınmıştı.

13 Şubat 2017 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tazyikli su ile saldırmış, 17 kişi gözaltına alınmıştı. Davaya dönüşen gözaltıların ilk duruşması görüldü. Duruşma öncesi açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Sen Temsilcisi Aslı Kayhan, polisin orantısız güç kullanımı ile karşılaştıklarını ifade etti.

Hiçbir KHK'nin akademinin özgür ve bilimsel olması için sürdürdükleri mücadelenin önüne geçemeyeceğini aktaran Kayhan, "En büyük derdimiz gereksiz arbede ve polis zorunun basın açıklamasındaki temel mesajın önüne geçmesidir. Hiçbir KHK, güvenlik soruşturması ve kamudan men cezası akademilerin özgür ve bilimsel bilgi üretilen yerler olması için sürdürdüğümüz haklı mücadelemizin önüne geçemeyecek" ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Basın açıklamasının ardından avukatlarıyla birlikte ilk duruşmaya giren sendikacı, akademisyen ve öğrenciler yapmak istedikleri basın açıklamasının anayasal bir hak olduğunu ve o gün polisin kendilerinin dağılmasına engel olarak sert müdahalede bulunduğunu ifade etti. Savunmaların ardından hakim, duruşmanın 18 Ocak 2019 tarihine bırakılmasına karar verdi. Gelecek duruşmada iddia makamının sunmuş olduğu görüntülerin mahkeme salonunda izlenmesine de karar verildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MİT TIR’ları davası 6 Şubat'a ertelendi

SONRAKİ HABER

Cargill direnişi 169. gününde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...