02 Ekim 2018 08:38

'Jet Fadıl' dayısını da dolandırmış: 'Bizi böyle perişan etti'

Fadıl Akgündüz’ün 349 kişiyi dolandırıldığı iddiasıyla yargılandığı davada, dayısı Sait Obut da şikayetçi sıfatıyla ifade verdi.

Fadıl Akgündüz'ün öz dayısı Sait Obut. Fotoğraf: Başak Akbulut Yazar/AA

Paylaş

Bayrampaşa’daki Caprice Gold ile Maldivler’deki Caprice Maldivler adlı gayrimenkul projelerinde, devre mülk satışı yapılan 349 kişiyi dolandırıldığı iddiasıyla yargılanan Fadıl Akgündüz ve akrabalarının da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Fadıl Akgündüz’ün dayısı Sait Obut da şikayetçi sıfatıyla ifade verdi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 14'üncü celsesi görülen davaya, tutuksuz sanıklar Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut katıldı. Diğer sanıklar duruşmaya gelmezken; çok sayıda mağdur ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. Polislerin güvenlik önlemi aldığı duruşma salonunda, sanıklar Akgündüz ve Obut, arka kapıdan içeri alındı.

'ŞİKAYETÇİLER DİNLENDİ'

Duruşmada, şikayetçiler dinlendi. Söz alan Muhammet Kaan, Dupa Yapı firması yetkilisi olarak Akgündüz'ün firmasıyla bir sözleşme yaptıklarını söyledi.

Yaklaşık 3,5 milyon lira karşılığı daireler aldıklarını anlatan Kaan, "Tapuları da almıştık. 20 ay kadar kira bedeli aldık. Bunun dışında, ödediğimiz paraya karşılık alamadık" dedi.

Müşteki Hilmiye Arpag, 2014 yılında dairesini sattığını, yeni daire arayışındayken Caprice Gold projesinin reklamlarını görmesi üzerine 189 bin 500 lira karşılığında bu projeden 3 oda aldığını anlattı.

Kendisine 3 ay kira ödendiğini, sonrasında başka ödeme alamadığını aktaran Arpag, "Çok mağdur durumdayım. Beynimde tümör var. Param olmadığı için ameliyat olamıyorum. Saray odası istemiyorum artık paramı istiyorum" ifadelerini kullandı.

Müşteki Rıdvan Şencan, faal halde bulunan bir dükkanını, anlaşma yapıp Caprice Gold'tan 2 oda değeri olan 143 bin 500 lira karşılığı verdiğini belirterek, 13 ay kira bedelinin dışında herhangi bir ücret almadığını söyledi.

Caprice Gold projesinden 2011 yılında devre mülk sözleşmesi yaptıklarını belirten müşteki Yahya Kaan, "Kaanlar firması olarak 11 daire ve 1 fabrikamıza, bedeli karşılığında 23 milyon lira değer biçilmişti. Sonrasında ben ortaklıktan ayrılınca 600 bin lira karşılığında 6 adet 15 günlük devre mülk benim hisseme düşmüştü. Bunun tapusunu aldım. Ancak bana herhangi bir ödeme yapılmadı" diye konuştu.

Müşteki Selami Yalçın, kardeşiyle birlikte taksi plakalarını satarak projeye 500 bin 653 lira para yatırdıklarını anlattı. Birkaç ay kira bedeli aldıktan sonra ödeme yapılmadığını söyleyen Yalçın, şikayetçi olduklarını belirtti.

Sanık Fadıl Akgündüz'ün öz dayısı olduğunu belirten müşteki Sait Obut da "Yaklaşık 5 yıl kadar önce devre mülk sözleşmesi yaptık. Bir dairemi 120 bin lira karşılığında vererek ödeme yaptım. Bana 7 aylık kira bedeli olarak bin lira civarında para ödendi. Şikayetçiyim." dedi.

FADIL AKGÜNDÜZ: BU AŞAMADA DİYECEĞİM BİR ŞEY YOK

Söz verilen sanık Fadıl Akgündüz ise "Bu aşamada diyeceğim bir şey yok" dedi. Mahkeme Başkanı, rapor için dosyanın bilirkişiye tevdii edildiğini ancak bilirkişi heyetinin belirlenememesi nedeniyle dosyanın heyete teslim edilemediğini anlaşıldığını tutanağa geçirdi.

TUTUKLANMASI TALEBİNE RET

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmada dinlenilen müştekilerin davaya katılma taleplerinin kabulüne karar vererek, dosyanın bilirkişi heyetine gönderilerek rapor istenmesine hükmetti.

Sanıkların tutuklanması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

DAYISI SORULARI YANITLADI

Duruşma sonrası, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fadıl Akgündüz'ün dayısı Sait Obut, "Benim Fatih'de 180 metrekare dairem vardı. Buna güvendim, biraz sıkışmıştı. 'Benim yeğenim.' diye verdim. Notere gittik. Güya bana her ay para yollayacaktı. 6-7 ay para yolladı. Sonra ne selam ne kelam... Telefonu bile açmıyor. Ben hakiki dayısıyım. Ablamın çocuğu olur" dedi.

Obut, "Kırgın mısınız?" sorusuna, "Kırgın değil çok kırgınım" diye yanıt verdi.

Akgündüz tahliye olduktan sonra kendisiyle görüşüp görüşmediği sorulan Obut, "Cezaevinden çıktıktan sonra 1 kez görüştüm. Bana 'Benim de borcum var hükümete' dedi. Ben paramı istedim. 'Böyle yapılır mı? Benim gelirimi elimden aldın. Senin dayınım. Geçiniyordum o parayla, kiraya veriyordum' dedim. Şikayetçi oldum duruşmada. Kabahatini biliyor" diye konuştu.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, Caprice Gold Bayrampaşa ön ödemeli devre mülk ve Caprice Gold Maldivler ön ödemeli devre tatil projeleri kapsamında 349 kişiden para toplandığı ancak sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediği belirtiliyor.

Her iki projenin de tamamlanmadığı, müşterilerin mağdur edildiği ve paralarının geri ödenmediği ifade edilen iddianamede, sanıkların 349 müştekiye yönelik "nitelikli dolandırıcılık" suçundan 698 yıldan 2443'er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. (İstanbul/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yurt dışına 2.5 milyar TL gönderen 417 kişi hakkında gözaltı kararı

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı patladı: 20 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa