01 Ekim 2018 19:58

Minik Emir’in duymasına döviz kuru engeli

Doğuştan duyma kaybı yaşayan 1 yaşındaki Emir İnanç’a takılması planlanan biyonik kulak döviz kurundaki artış nedeniyle temin edilemiyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Aydın’ın Efeler ilçesinde, doğuştan duymayan 1 yaşındaki Emir İnanç’a ameliyatla takılması düşünülen ve ‘biyonik kulak’ olarak bilinen koklear implant, döviz kurundaki artış nedeniyle temin edilemiyor. Sağlık Bakanlığı ile firmalar arasındaki anlaşmazlıktan koklear implant alınamayınca ameliyatı yapılamayan minik Emir İnan’ın ailesi, oğullarının duyabilmesi için yetkililerden yardım istedi.

Minik Emir’e doğum sonrası yapılan bazı testler sonucu, ‘biyonik kulak’ olarak bilinen koklear implant takılması için ameliyat yapılmasına karar verildi. Aile, İzmir’deki Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden ameliyat için 9 Ağustos’a gün aldı. Çocuklarının ameliyat olmasını bekleyen aile, aldıkları haberle yıkıldı. Artan döviz kuru sonrası firmalar ile hastaneler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle koklear implant alımları durdurulunca ameliyat gerçekleştirilemedi.

‘BENİM SESİMİ, KENDİ ADINI DUYSUN’

Yaklaşık 2 aydır oğlunun ameliyat olmasını beklediklerini belirten Gülşah Ödemiş, “Çocuğumun bana ‘Anne’ demesini en büyük isteğim. Benim sesimi, kendi adını duysun. Oğlumun, 18 aylık olana kadar dil gelişimi için duyabilmesi çok önemli. Bu süreçte ameliyatı yapılırsa bu, oğlum için iyi olacak. Devlet yetkililerinden bir an önce sorunun çözülüp, oğlumun ameliyatının yaptırılmasını istiyorum” dedi.

‘ÖMÜR BOYU ÇALIŞSAK KARŞILAYAMAYIZ’

Muhasebeci olan baba Onur Ödemiş ise, çocuğumun ameliyatını kendi imkanımızla yaptırmamız çok zor diyerek “Tek kulak için maliyet 100 ile 150 bin TL arasında. İki kulak içinse 300 bin TL civarında bir maliyeti var. Kendi imkanımızla taktırılırsa devlet bundan sonraki hiçbir aşamayı karşılamıyor. Bizim için çok pahalı cihazlar bunlar. Bütçemizi aşıyor. Belki de ömür boyu çalışıp da kazanamayacağımız paralar. Bu nedenle devletin tekrar bu ameliyatlara başlayarak bu durumdaki çocuklara hayat vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ise sadece biyonik kulakta değil birçok üründe bu sıkıntının yaşandığını belirterek, “Bu da dövizde yaşanan dalgalanmadan kaynaklanıyor. Ama çok önemli hayati konuların ameliyatı yapılıyor. Diğerleri erteleniyor” dedi. (Aydın/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

55. Ulusal Yarışma İstanbul’da başladı 

SONRAKİ HABER

Adana'da eylem hazırlığında olduğu iddia edilen 4 IŞİD'li yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa