01 Ekim 2018 17:03

Makro Market işçileri alacaklarını istiyor

İşten çıkarılan ve tazminatları ödenmeyen Makro Market işçileri boykot çağrısında bulunuyor. İşçiler gazetemizin Ankara bürosunu ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İşten çıkarılan ve tazminatları ödenmeyen Makro Market işçileri gazetemizin Ankara bürosunu ziyaret etti. Haziran ayında işten çıkarılaran çoğu kadın işçi, patronun kapısına ne zaman gitseler hakarete uğradıklarını anlattı. İşçiler bir yandan alacaklarını isterken, diğer yandan bildiriler dağıtarak boykot çağrısında bulunuyor.

Haziran ayında işten atıldığını belirten Işılay Kavak, aynı iş yerinde çalıştığı eşiyle birlikte aynı anda çıkarıldığını söyledi. İşyerinde 7 senelik emeği olduğunu belirten Kavak, “Bize de toplu olarak kendi haklarımızı aldığımıza dair bir kağıt imzalatmaya çalıştılar, ben imzalamadım. Çalışma Bakanlığını aradığım zaman çıkarıldığımı öğrendim. Bir hafta geçtikten sonra merkeze gittiğimde hiçbir hakkımı alamadığım o metindekilerin tam tersini yazdım. Benim 13, eşimin 18 bin lira kıdem tazminatı alacağımız var” dedi.

Zeynep Polat ise 2013’te Batıkent’te bir şubesinde işe başlayan ve 5 yılını doldurmasına bir gün kala işten atılan bir işçi. İşten çıkarıldıktan sonra, arkadaşlarıyla bir araya gelerek hazırladıkları bildirileri Makro Market şubeleri önünde dağıtmaya başladıklarını anlatan Polat, polisin yanlarına gelerek para cezası kestiğini söyledi.

Eda Akkuş da “Çoğumuzun maaşı çok geç tarihlerde yattı. Çoğu insan ailesini geçindirmek için o dönemi parasız geçirmek zorunda kaldı ve kredi çekti, faiz ödedi” dedi.

15 yıldır çalıştıktan sonra işten ayrıldığını belirten Gülay Aydın, 42 bin lira alacağı olduğunu söyledi. İki ay içinde hesabına para yatacağını söylemelerine karşın hâlâ bir adım atılmadığını belirten Aydın, patrona gittiklerinde ise hakarete uğradıklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asansörde 3 gün mahsur kaldı

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli gencin istismar davası 27 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa