30 Eylül 2018 17:12

Hamburg’da ırkçılığa karşı düzenlenen yürüyüşe 35 bin kişi katıldı

Almanya’nın Hamburg kentinde ırkçılık karşıtı gösteriler sürüyor. Dün yapılan gösteriye 35 bin kişi katıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Sinan ÖZBOLAT
Hamburg

Almanya’nın Hamburg kentinde 450 kurum, sendika, inisiyatif, parti ve örgütün çağrısı ile ırkçılığa karşı yapılan gösteriye 35 bin kişi katıldı. Katılanların büyük çoğunluğunun genç olması dikkat çekti.

Hamburg Eyalet Parlementosu önünde dün yapılan mitingdeki konuşmalarda, artan ırkçılığa dikkat çekilerek bu alandaki hükümet politikaları eleştirildi. Mitingde özellikle mülteci karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e büyük tepki vardı.

FARKLI TALEPLER BULUŞTU

Yürüyüşe farklı kesimlerden katılım olması talepleri de çeşitlendirdi. “Savaşa ve silahlanmaya değil sağlığa, sosyal konuta ve eğitime daha fazla bütçe” pankartları, “Savaş değil barış istiyoruz” yazıları, Hamburg limanından savaş bölgelerine silah sevkıyatının durdurulmasına yönelik çağrılar, limanın ‘barış limanı’ olması talepleri öne çıktı. “Kapitalizm çıkmaz sokaktır” pankartı da yine ilgi gören pankartlardan oldu.

Hamburglular savaş örgütü NATO’ya da tepki gösterdiler. Ayrıca “Irkçı ve faşist partiler kapatılsın, propagandaları yasaklansın” talebi de dile getirildi. “İltica hakkı herkes için” denilerek uluslararası dayanışmanın önemine yapılan vurgular da dikkat çekti, “Göçmenlere karşı değil göçmenliği yaratan sorunlara karşı mücadele edilsin” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Almanya ziyareti dolayısı ile Alman hükümetinin iki yüzlü politikaları da eleştirildi.

Türkiyeli emekçilerin örgütü Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Hamburg Şubesi de “Herkese iş, konut, daha iyi sağlık! Ayrıştırmaya, rekabete ve ırkçılığa karşı birlikte” pankartı ile mitingde yerini aldı.

LİMANA YÜRÜDÜLER

Yürüyüş sırasında kitleye 50 kamyondan oluşan bir konvoy da eşlik etti. Bu araçlardan konuşmalar yapıldı, müzikler dinlendi. Yol boyunca geçilen semtlerde halk gösterilere yoğun destek verdi. Bazılar evlerin cam ve balkonlarına pankart astı.

Hamburg Eyalet Parlamentosundan başlayan yürüyüş Hamburg Limanı’na kadar devam etti. Etkinlik, gece geç saatlere kadar devam eden müzik dinletileriyle son buldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye: İdlib’dekiler Türkiye’den geldi, Türkiye’ye dönsün

SONRAKİ HABER

Kürtçe yayıncılığın dünü ve bugünü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...