Fransız milyoner, burka cezalarını ödemek için Danimarka’da

Fotoğraf: Pixabay

Fransız milyoner, burka cezalarını ödemek için Danimarka’da

Danimarka’daki burka yasağına muhalefet edenlere verilen cezaları ödeme sözü veren Raşid Nekkaz, Kopenhag’a geldi. Nekkaz'dan para alan olmadı.

Danimarka'da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren burka ve peçe yasağına muhalefet edenlere verilen cezaları ödeme sözü veren Cezayir asıllı Raşid Nekkaz, cezaları ödemek için Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a geldi. Ancak Nekkaz’dan para almaya kimse gelmedi.

Avrupa’nın değişik ülkelerindeki burka cezalarını ödediği için “burka milyoneri” olarak adlandırılan Nekkaz, yeni çıkan kıyafet yönetmenliğine aykırı davrandıkları için ceza alanların parlamento binası önüne gelmelerini istedi.

Nekkaz, parlamento önünde toplanan gazetecilere “Ceza alan herkes bana gelebilir ve ceza kağıdını gösterebilir, hikayesini anlatabilir. Bunu insanların istedikleri gibi giyinme haklarını savunmak için yapıyorum” dedi.

Kamu kurumları, alış veriş merkezleri, hava limanlarında peçe yasağı uygulanmasına güvenlik nedeniyle karşı olmadığını söyleyen Nekkaz, sadece sokakta peçe ve burkayla gezenlere verilen cezaları ödeyeceğini belirtti.

KİMSE PARA ALMAYA GELMEDİ

Ancak bir saat parlamento önünde beklemesine rağmen ceza alanlardan hiçbiri gelmedi. Nekkaz, burka ve peçe yasaklayan Danimarka hükümetine sert eleştiriler yöneltti. Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’i “Taliban’a silah satın almaları için yüz binlerce kron vererek terörü desteklemek”le suçladı.

Nekkaz, burka ve peçe kullandıkları için ceza alanların cezalarını ödemek için ayda bir kez Danimarka’ya gelip parlamento binası önünde bekleyeceğini duyurdu.

1 Ağustos günü yürürlüğe giren yeni kıyafet yasası burka ve peçeyle dolaşanların bin kron para cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Dört kez yasayı ihlal edenlere 10 bin kron para cezası veriliyor.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra biri Türkiyeli turist 3 kişi yasaya muhalefet etmekten para cezasına çarptırıldı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Eylül 2018 13:46
www.evrensel.net
ETİKETLER Danimarka