13 Eylül 2018 07:05

Süperpak’ta patron, sendikal örgütlülüğü kırmayı hedefliyor

86 gündür talepleri için grevde olan Süperpak işçileri, patronun örgütlülüğü kırmayı ve işçiyi sefalet ücretine mahkum etmeyi planladığını söyledi.

Süperpak’ta patron, sendikal örgütlülüğü kırmayı hedefliyor

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Süperpak işçileri 86 günlük grevleri boyunca patronun masaya oturmayarak, sendikal örgütlülüğü kırmayı ve kendilerini açlık sınırının altında çalıştırmayı hedeflediğini söyledi. Buna rağmen birbirlerine daha fazla kenetlendiklerini ifade eden işçiler zam talebinde net olduklarını dile getirdi. İşçiler, emek güçlerinden mücadelelerine destek de istediler.

Avusturya sermayeli MM Süperpak Ambalajlama Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selülöz-İş Sendikası arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış, şirketin İzmir, Karaman ve Gaziantep’teki fabrikalarında çalışan 240 işçi, 20 Haziran’da greve çıkmıştı. İşçiler 380 lira net zam talebinde bulunurken fabrika yönetimi sıfır zam ve iki yıllık iş garantisi önerisinde bulunmuştu.

‘İŞÇİLER OLARAK AYNI GEMİDEYİZ’

Grevin 3 ayının dolmasına günler kalmasına ve ekonomik sıkıntılar yaşamalarına rağmen işçiler ilk günkü kararlılıkla grevlerini sürdürüyor. Süperpak yönetimi ise bu süreç boyunca masaya oturmadı ve şirketin geleceğine dair bir açıklamada bulunmadı. İşçilerin taleplerini görmezden geldi ve uluslararası çağrılara da kulaklarını tıkadı. Şirketin azalan siparişlerini yurt dışındaki fabrikalara yaptırdığı düşünülüyor.

İşyeri Temsilcisi İsmail Güderoğlu, yönetimin işçilerin direncinin kırılmasını beklediğini ifade ederek, “Sendikasız, örgütsüz bir fabrika yaratma gibi bir düşüncesi var. Biz de buna karşı mücadele ediyoruz. 3 fabrikadaki arkadaşlarla birlikte gösterdiğimiz dayanışma ve birliktelik ruhuyla bunun önüne geçtik. 240 işçi bir yumruk olarak patronun karşısına dikildik. Yönetimin kurdaki krizi öngördüğünü ve bu süreçte kendini geri planda tutarak atlatmaya çalıştığını düşünüyoruz. İşçiler olarak aynı gemideyiz. Sadece yön belirlemede sorun yaşıyoruz. O yönü de doğru bir şekilde belirlersek bu grevleri, direnişleri, patron baskılarını, krizleri yenebiliriz. Patron masaya otursun ve bu grevi bizlerin talepleri doğrultusunda bitirsin. Çünkü bizim geri adım atma gibi bir durumumuz yok. Son yaptığımız toplantıda işçiler talepler konusunda net olduklarını vurguladılar” dedi.

‘BU GREV SADECE SÜPERPAK İŞÇİLERİ İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL’

TİS görüşmelerinin son sürecinde yönetimin anlaşmaya karşı bir tutum içinde tavır takındığını dile getiren Ramazan Karadağ da şunları söyledi: “Muhtemelen bu krizin geleceğini tahmin ettiler ve anlaşma sağlanmaması için çaba gösterdiler. Onun da etkisiyle bizi greve sürüklediler. Sadece fabrika önünde durmamız yetmiyor, bundan sonraki süreçte kamuoyu oluşturma derdindeyiz. Ses getirici çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz. Sadece Süperpak’ın geleceği olarak görmüyoruz bu grevi. Biliyoruz ki biz burada kaybedersek, bundan sonra ilk sözleşmesi olan fabrikada da benzer tutum sergileyecekler. Temkinli ve birlik olunması gerekiyor. Bu birliktelik açısından emek güçlerinden de grevi sahiplenmelerini bekliyoruz. Bu krizi atlatacak bir mücadele veremezsek de bundan sonra işçiler açısından durum da vahim.  Bu fabrika da Türkiye’de devam etmek istiyorsa buradaki arkadaşlara ihtiyacı var. Bizim sektörde fabrikalar arası geçiş çok zor. Bu doğrultuda bizimle anlaşmaya ihtiyaçları var.”

İŞÇİLER NE TALEP EDİYOR?

İşçiler öncelikle ücretlerine net 380 lira (ortalama yüzde 23) zam talep ediyor. İşçiler gece zammının 50 kuruştan 70 kuruşa, yılda iki defa ödenen erzak yardımının 85 liradan 115 liraya, yıllık izin harçlığının 150 liradan 190 liraya, bayram yardımların 200 liradan 240 liraya, aylık ödenen yakacak yardımlarının da 65 liradan 80 liraya çıkarılmasını istiyor. Bu sözleşmede ilk defa gündeme getirilen maddeler de var. Bu taleplerin arasında yıllık 4 liralık kıdem zammı ve yıllık 200 lira giyim yardımı bulunuyor. Siparişlerdeki düşüklükleri öne süren patron temsilcileri ise işçilerin bu taleplerine karşılık sıfır zam ve 2 yıl boyunca çalışma garantisi veriyor.

ÖNCEKİ HABER

Polis HDP'li gençlerin halı saha maçını bastı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa