12 Eylül 2018 13:38
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Eylül 2018 13:41

Brezilya’da Lula çekildi, aşırı sağcı aday önde

Brezilya’da hapisteki eski Devlet Başkanı Lula da Silva 7 Ekim’de yapılacak devlet başkanlığı seçiminden çekildi.

Brezilya’da Lula çekildi, aşırı sağcı aday önde

Fotoğraf: LSE Library/Flickr

Paylaş

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da hapisteki eski Devlet Başkanı Lula da Silva 7 Ekim’de yapılacak devlet başkanı seçiminden çekildi. İşçi Partisi Lula’nın yerine Sao Paulo Belediye Başkanı Fernando Haddad’ı aday gösterdi.

SEÇİMLER GELECEK AY

Sputnik’in aktardığına göre, Brezilya’da cezaevindeki eski devlet başkanı Lula da Silva gelecek ay yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden çekilme kararı aldı.

İşçi Partisi, 16 Ağustos’ta devlet başkanı adayı olarak hapisteki Lula için Yüksek Seçim Mahkemesi’ne resmi başvuruda bulunmuştu. Mahkeme ise eylül başında aldığı kararla Lula’nın devlet başkanı seçiminde aday olamayacağına hükmetmişti.

İşçi Partisi, Curitiba şehrinde yaptıkları toplantıda, Lula yerine eski Sao Paulo Belediye Başkanı Fernando Haddad’ı partinin devlet başkanı adayı olarak gösterme kararı aldı.

LULA ‘VARİS ATADI’

Yüzlerce Lula destekçisi de eski liderin kaldığı cezaevi önünde toplandı. Burada bir konuşma yapan Haddad, Lula’nın kendisini siyasi varisi olarak seçtiğini açıkladığı bir mektubu okudu.

Aynı zamanda Lula’nın devlet başkanlığı döneminde eğitim bakanlığı yapan Haddad toplanan kalabalığa “Artık sokağa başımız dik şekilde çıkma ve seçimi kazanma zamanı!” dedi.

İşçi Partisi’nin seçimde ittifak yapacağı Brezilya Komünist Partisinden Manuela D’Avila da devlet başkanı yardımcısı adayı olarak gösterildi.

AŞIRI SAĞCI ADAY EN ÖN SIRADA

72 yaşındaki Lula, yolsuzluk ve kara para aklama suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  Ancak cezaevinde olmasına rağmen, Lula seçim anketlerinde ilk sıradaydı.

Şimdi yarıştan çekilmesi ile geçtiğimiz günlerde bir mitingde bıçaklanan ve ameliyat edilmesi beklenen aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro’nun yüzde 26’lık oy oranı anketlerde ile ilk sıraya yükseldiği belirtiliyor.

Ancak İşçi Partisi Haddad’ın şu anda yüzde 10 olan oy oranının yükselmesini umuyor.

NE OLMUŞTU?

Brezilya’da savcılar, tüm Latin Amerika’da hükümetlere rüşvet dağıttığı ortaya çıkan Odebrecht isimli Brezilya merkezli inşaat tekelinin, 8 ihale karşılığında Lula’ya da rüşvet verdiğini ileri sürmüştü.

Mart 2015’te başlatılan soruşturmada, aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Davada, eski Petrobras Genel Müdürü Paulo Roberto Costa 7.5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Lula da Mart 2016’da soruşturmaya dahil edilmişti.

Federal Savcılık, Lula’yı, 14 Eylül 2016’da pasif yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlamış, 6 gün sonra iddianamenin kabulüyle Lula sanık olmuştu. 2003 yılından Aralık 2010’a kadar devlet başkanlığı yapan Lula, rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarından 12 yıl hapis cezasına hüküm giymişti. Lula suçlamaları reddediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ya 250 bin liralık tazminat davası açtı

SONRAKİ HABER

CHP’li Tanal, seçmen hakkını kısıtlayan YSK kararını AYM’ye taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa