16 Ağustos 2018 00:10

Brezilya’da cezaevindeki Lula başkan adaylığını açıkladı

Brezilya'nın cezaevindeki eski devlet başkanı Lula, ekim ayındaki başkanlık seçimine adaylığını açıkladı.

Brezilya’da cezaevindeki Lula başkan adaylığını açıkladı

Fotoğraf: Ricardo Stuckert-Brezilya Cumhurbaşkanlığı/Wikimedia Commons(CC BY 3.0 br)

Paylaş

Brezilya’nın cezaevinde bulunan eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın ekim ayındaki başkanlık seçimine adaylığını resmen açıkladı. Ülkede binlerce kişi İşçi Partili Lula için destek yürüyüşü yaparken Lula'nın adaylığının kabul edilip edilmeyeceği merak konusu.

Adaylık için resmi süreç cuma günü başlayacak. Seçmenlerin yarısının kararsız olduğu belirtilirken bu seçimin Brezilya’da son dönemlerin tahmin edilmesi en zor seçimi olduğu belirtiliyor.

ADAY OLMASI ENGELLENEBİLİR

Yolsuzluk ve para aklama suçlarından 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Lula, anketlerde önde görünüyor ancak Lula’nın tutukluluğunun aday olmasını hukuken engelleyeceği yönünde görüşler de dile getiriliyor. Seçim kurulunun Lula'nın adaylığı hakkında karar vermek için 17 Eylül'e kadar süresi var.

The Guardian'a konuşan Brasilia Üniversitesinden Siyaset Bilimi Profesörü David Fleischer, “Eğer Lula aday olmazsa –ki bence yüzde 90 olmayacak- seçimin gidişatı tersine çevrilir” diyor.

Lula, bu hafta New York Times’ta yayımlanan makalesinde tartışmalı mahkeme sürecinin onun kazanacağının açık bir şekilde görüldüğü seçime girmesini engellemek için sağcı elitler tarafından kurgulandığını yazmıştı.

ERTAN EROL: BREZİLYA VALSI

LULA OLMAZSA ADAY HADDAD

Lula’nın seçime girememesi durumunda Sao Paulo’nun eski belediye başkanı Fernando Haddad’ın onun yerine aday olması bekleniyor. Komünist Parti milletvekili Manuela D’Avila’nın ise Haddad’ın yardımcısı olacağı belirtiliyor.

Fleischer, 2010’da İşçi Partisi’nden Dilma Rousseff’in seçilmesinde büyük rolü olan Lula’nın aynı başarıyı Haddad’ın seçilmesi konusunda göstermesinin şüpheli olduğunu söylüyor. Anketlerden birinde Haddad’ın yalnızca yüzde 6 oyla beşinci gözüktüğü ifade ediliyor.

DİĞER ÖNE ÇIKAN ADAYLAR SAĞCI

Anketlerde öne çıkan isimlerden biri aşırı sağcı Jair Bolsonaro. Bolsonaro’nun yolsuzluk skandalları ve yükselen suç oranlarına tepkili olan muhafazakar Brezilyalılar arasında popüler olduğu belirtiliyor. Bolsonaro, askeri diktatörlük dönemlerine yaptığı övgülerle tanınıyor.

Bir başka sağcı aday Geraldo Alckmin de seçimin öne çıkan isimlerinden. Alckmin’in medya ve iş dünyasından sağladığı desteğin seçimi kazanmasında rol oynayabileceği vurgulanıyor.

ERTAN EROL: LULA VE BREZİLYA'DA DEMOKRASİNİN SONU

LULA HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Lula, Brezilya Federal Yüksek Mahkemesinin 12 yıl 1 aylık hapis cezasını onamasının ardından 7 Nisan’da teslim olmuştu.

Mart 2015’te Brezilya merkezli Odebrecht inşaat şirketi ve şirketin ihale karşılığı rüşvet verdiği devlet yetkilileri hakkında soruşturma başlatıldı. Aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı. Lula da, Mart 2016’da soruşturmaya dahil edildi.

Eski Maliye Bakanı Antonio Palocci, Lula’nın çeşitli ticari sözleşmelerde ayrıcalık tanınması karşılığında partisine 96 milyon dolarlık yardım konusunda Brezilya merkezli inşaat tekeli Odebrecht ile anlaşma yaptığını iddia etmişti. Palocci’nin iddialarına göre, anlaşma, Lula’nın enstitüsü için bir bina ve ticari kullanım amaçlı bir apartman dairesi inşa edilmesini de içeriyordu.

Federal Savcılık, Lula’yı, 14 Eylül 2016’da pasif yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlamış, 6 gün sonra iddianamenin kabulüyle Lula sanık olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Sessiz kalsaydım istismarcılar elini kolunu sallayarak gezecekti’

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa