11 Eylül 2018 04:30
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 21:35

‘Kriz dönemleri bütün kaynakların patrona aktarıldığı dönemdir’

Emek Partisi Esenyurt İlçe Örgütünün farklı iş kollarından işçilerle düzenlediği toplantıda ekonomik gidişat tartışıldı.

‘Kriz dönemleri bütün kaynakların patrona aktarıldığı dönemdir’

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eren ERGİNE
İstanbul

Emek Partisi Esenyurt İlçe Örgütünün çağrısıyla farklı iş kollarından işçiler ekonomi gündemiyle bir araya geldi. Kriz dönemlerinin, bütün kaynakların işçiden kesilip patrona aktarıldığı bir dönem olduğuna dikkat çekilerek mücadele vurgusu yapıldı.

İlçe binasında yapılan etkinlikte Emek Partisi İstanbul İl Yöneticisi Arif Koşar bir sunum gerçekleştirdi. Temel tüketim maddelerine zamların geldiğini, alım gücünün düştüğünü ama toplu işten atmaların henüz yaşanmadığını belirten Koşar, önümüzdeki günlerde krizin derinleşeceğini, toplu işten atmaların yaşanacağını ve bununla birlikte işçilere kıdem tazminatı dahi verilmeden birçok patronun iflas ederek kaçacağını vurguladı. Erdoğan’ın ‘Ey Trump’ diyerek antiemperyalist rol oynamaya çalıştığını dile getiren Koşar “Dışa bağımlılık AKP ile başlamadı ancak, AKP döneminden önce ülkeye yılda 2.5 milyar dolar yabancı sermaye giriyordu, AKP ile birlikte yılda 35 milyar dolar yabancı sermaye gelmiş ve her türlü düzen partisi ‘Sermaye gelsin iyidir’ diyor. Ama sıkıntı şu, yabancı sermaye ele geçirdiği işletmelerle Türkiye ekonomisini bağımlı hale getiriyor, o nedenle Türkiye ABD’ye bu kadar bağlı, bu nedenle küçük bir olaydan bu kadar etkileniyor dedi.

BİRLİK YETMEZ MÜCADELE ŞART

Halkçı bir iktidarın olmadığı, ülkeyi sermaye partilerinin yönetmesi durumunda 5-10 senede bir krizin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Koşar, şöyle devam etti: “1994’te oldu, 2001’de Türkiye’nin en büyük krizlerinden biri oldu. Şimdi 2018, yine krizle karşı karşıyayız. Önümüzdeki günlerde en önemli taleplerden biri işten atmaların yasaklanması olması lazım, hükümet diyecek ki ‘Batan firmalara bütçe vermemiz lazım. Nereden vereceğiz, işsizlik fonundan vereceğiz. Niye işsizlik fonundan veriyorsunuz deyince de patronun batmasını engelliyorum sen de işsiz kalmayacaksın’ diyecekler. Kriz dönemleri, bütün kaynakların işçiden kesilip patrona verildiği dönemdir.” Krizin faturasını ya patronların ya da emekçilerin ödeyeceğini dile getiren Koşar, “Emekçilerin faturayı ödememesi için birlik olmamız yetmiyor mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

‘BİZİ DAHA SIKINTILI GÜNLER BEKLİYOR’

Etkinlikte söz alan işçiler fabrikalarında yaşanan kutuplaşmadan dolayı kriz tartışmalarına girmenin kolay olmadığını vurguladı. Politik işçilerin kriz tartışmalarını derinleştirmeye çalıştığını vurgulayan bir işçi, genel olarak fabrikalarda bu durumun dış güçlerin oyunu olarak değerlendirildiğini ifade etti.

İşçilerin alım gücünün düştüğünü, alınan zamların eridiğini belirten bir metal işçisi, kırtasiye ürünlerine yapılan zamları hatırlatarak “Geçen yıl 10 liraya aldığım bir top a4 kağıdı bu yıl 20 lira oldu. Önümüzdeki günlerde bizi daha sıkıntılı günler bekliyor” dedi.

Ekonomik olarak kriz içinde olduklarını vurgulayan işçiler “Çarşıda pazarda bu hissedilir durumda” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Schneider Elektrik işçileri: Ücretlere zam, işimize güvence istiyoruz

SONRAKİ HABER

Facebook, Sputnik’e ait sayfaları kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa