11 Eylül 2018 00:05
Son Güncellenme Tarihi: 11 Eylül 2018 12:08

Muharrem ayı başladı (11 Eylül 2018)

Kerbela'da 72 ehlibeyt üyesinin katledilmesi nedeniyle Aleviler tarafından tutulan 'yas orucu' başladı. Oruç 12 gün sürecek.

Fotoğraf: Veli Çelik/AA

Paylaş

Aleviler tarafından her yıl tutulan muharrem matem ayı (11 Eylül) itibariye başladı. 72 ehlibeyt üyesinin Kerbala'da katledilmesi nedeniyle tutulan yas orucu, 12 gün sürecek.

NE OLMUŞTU ? 

Muhammed Peygamber’in torunu Hüseyin ve akrabalarının da aralarında bulunduğu 72 kişi, Hicri takvime göre 10 Muharrem 61’de (10 Ekim 680); halifelikte hak iddia eden Yezid’in ordusu tarafından Kerbala Çölü’nde öldürülmüş, kadın ve çocuklar ise esir alınmıştı. Aleviler, Ehlibeyt üyesi 12 imam için 12 gün matem orucu tutuyorlar. 12 gün boyunca düğün, eğlence gibi etkinlikler yapılmıyor. Et yenilmiyor ve oruçlar açıldıktan sonra da su içilmiyor. Gün doğumunda başlayan oruç, gün batımı ile sona eriyor.

Şiiler de Muharrem ayında yas tutuyorlar. Fakat Alevilerden farklı olarak matem orucu tutmuyorlar. Katliamın yaşandığı Muharrem ayının 10’uncu gününde (Aşura/Aşure Günü), törenler düzenleniyor. Türkiye’ye yaşayan Caferiler de farklı kentlerde törenler gerçekleştiriyorlar. Türkiye’deki en büyük anma töreni İstanbul Halkalı’da yapılıyor. (HABER MERKEZİ)

HDP: KERBELA'DAKİ UYGULAMALAR SİSTEMATİK OLARAK SÜRDÜRÜLÜYOR

HDP milletvekilleri Kemal Bülbül, Zeynel Özen ve Habip Eksik, Mecliste düzenledikleri basın toplantısında, bugünün, Aleviler için önem taşıyan Muharrem Ayı'nın başlangıcı olduğunu belirtti.

Kemal Bülbül, kürsünün üzerinde bir bardak su bulunduğuna işaret ederek, "Oysa biz bu ayda, su ile teması ibadet olarak gördüğümüzden, masamızın üzerine su koymuyoruz. Çok ufak bir ayrıntı gibi gözüküyor ama mevcut yapının inançlar konusunda eksik bilgili olduğunu gösteren bir şeydir." dedi ve kürsüdeki suyu kaldırttı.

Kerbela'nın üzerinden bin 338 yıl geçtiğine değinen Bülbül, Alevi toplumunun "Kerbela katliamından" bu yana yaşadığı hemen her ülkede OHAL ile yönetildiğini, bölgedeki devletlerin Alevi inancını yok saydığını ve varlığını kabul etmediğini ifade etti.

Alevileri görmezden gelen AKP iktidarı ve Diyanet İşleri Başkanlığının, Yas-ı Kerbela geldiğinde muharrem iftarları düzenleyeceğini söyleyen Bülbül, "Hatta Alevi dedelerine maaş, cemevlerini 'irfan evleri' yapmak gibi Osmanlı oyunlarına başvuracaktır" diye konuştu.

Bülbül, "Kerbela'daki uygulamalar zamana yayılmış olarak Alevi toplumu üzerinde sistematik olarak sürdürülüyor. Alevi toplumu bu gerçeklerin farkındadır. Yas-ı Kerbela ibadeti sürecinde bulunduğumuz hemen her yerde, cemevlerinde, oruç ve aşure lokmalarında bu hakikatları anlatacağız." dedi. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversiteye girip polisin gözaltına aldığı akademisyenler beraat etti

SONRAKİ HABER

Hasankeyf’te bir türbe daha taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...