10 Eylül 2018 09:15
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 09:27

İsveç seçimlerinde iki blok eşitlendi, aşırı sağ oyunu artırdı

İsveç seçimlerinde iktidardaki Kırmızı-Yeşil İttifak ve ona dışarıdan destek veren Sol Parti ile muhalefetteki sağ blok neredeyse eşit oranda oy aldı.

İsveç seçimlerinde iki blok eşitlendi, aşırı sağ oyunu artırdı

Fotoğraf: Atila Altuntaş/AA

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç'te pazar günü yapılan seçimlerde iktidarda bulunan Kırmızı-Yeşil İttifak ve ona dışarıdan destek veren Sol Parti, muhalefette bulunan sağcı ittifakla neredeyse aynı oranda oy aldı. Her iki blok arasındaki oy farkı sadece yüzde 0,3.

Yapılan kamuoyu yoklamalarının tersine ırkçı ve göçmen karşıtı İsveç Demokratları oylarını artırmasına karşın ikinci büyük parti konumuna gelemedi.

Son dönemlerin en kötü seçimlerinden birini yaşayan hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi, 2014 yılında yapılan seçimlere kıyasla yüzde 2,8 oranında gerileyerek yüzde 28,4 oranında oy aldı.

Hükümetin küçük ortağı Yeşiller, yüzde 4,3, hükümete dışarıdan destek veren Sol Parti yüzde 7,9 oranında oy aldı. Bu bloğun toplam oy oranı yüzde 40.6 olurken sağ bloğun oranı ise yüzde 40.3.

Ana muhalefet partisi Moderat (Muhafazakarlar) bir önceki seçimlere göre yüzde 3,5 oranında oy kaybederek yüzde 19,8'e geriledi. Sağ blok içinde yer alan Liberal Parti yüzde 5,5, Hıristiyan Demokratlar yüzde 6,4 ve Merkez Partisi yüzde 8,6 oranında oy aldı.

Kırmızı-Yeşil İttifak sağcı partilerin oluşturduğu bloktan sadece yüzde 0,3 oranında daha fazla oy aldı. Sağ partiler 143, Kırmızı-Yeşil itiffak da 144 sandelye kazandı.

AŞIRI SAĞCILAR YÜZDE 17,6'YA YÜKSELDİ

2014 yılında yapılan seçimlerde aldığı oyu yüzde 4,7 oranında artıran ırkçı ve yabancı karşıtı İsveç Demokratları yüzde 17,6 oranında oy aldı ve sandalye sayısını 50'den 62'ye çıkardı.  

2014 yılndaki seçimlerde yüzde 3 oranında oy alan ancak barajı aşamayan Feminist İnisiyatif, sadece yüzde 0,4 oranında oy alabildi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Moderat Parti lideri Ulf Kristersson, sağcı ittifak adına hükümete istifa etmesi çağrısı yaptı.

LÖFVEN: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Başbakan Stefan Löfven, en fazla oy alan blokun hükümeti kurması gerektiğini belirtti ve istifa etmeyeceğini söyledi.

Sağcı partilerle birlikte koalisyon hükümeti kurma eğiliminde olan Löfven, “Seçim sonuçlarından bağımsız olarak bu akşam blok politikasının cenaze töreni olmalı” dedi.

Seçimlere katılma oranı 2014 yılında yapılan seçimlere kıyasla yüzde 1 oranında artarak yüzde 84,4'e yükseldi.

ÖNCEKİ HABER

'FETÖ'nün TSK yapılanmasına dair soruşturmada 89 gözaltı kararı

SONRAKİ HABER

Trump, ABD heyetinin Davos seyahatini iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa