09 Eylül 2018 19:59
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 20:29

Boğulma vakalarının önüne geçilemiyor!

Urfa’da son 3 ayda aralarında Suriyeli mültecilerin de bulunduğu 45 kişi göl, baraj ve sulama kanallarında boğuldu.

Boğulma vakalarının önüne geçilemiyor!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bölge'nin en sıcak ileri arasında yer alan ve sık sık kanalarda boğulma vakalarını olduğu Urfa’da, son 3 ayda 45 kişi göl, baraj ve sulama kanallarında boğularak yaşamını yitirdi.

Yaz aylarında, hava sıcaklıklarının ortalama 45- 50 dereceyi bulduğu kentte sıcaklardan bunalanlar, serinlemek için çareyi Fırat Nehri ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında oluşan göller ile proje kapsamındaki sulama kanallarına girmekte buluyor.

4 BİN 500 ÇOCUK YÜZME ÖĞRENDİ

Urfa Büyükşehir Belediyesi’nce kent genelinde faaliyette bulunan 20 yüzme havuzu ile kanallarda boğulma vakalarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Urfa’da yüzme bilmeyenlerin aşırı sıcaklarda serinlemek amacıyla sulama kanallarına girerek, boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalması nedeniyle yüzme havuzlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi’nce açılan ücretsiz yüzme kurslarında ise 4 bin 500 çocuk, kulaç atarak, yüzme öğrendi. Urfa’da 4 çocuk babası İsmail Şenyaşar, “Bizim imkanımız olmadığı için çocuklarımızı tatili gönderemedik. 50 dereceyi bulan sıcak havada bunalan çocuklarımı belediyenin açmış olduğu bu yüzme havuzuna getirip hem serinliyorlar hem de yüzmeyi öğreniyorlar” dedi.

URFA’DA 3 AYDA 45 KİŞİ BOĞULDU

Öte yandan Birecik’teki Fırat Nehri, Atatürk Barajı ile tarımsal sulama için kullanılan ve yüksekliği 8 metreyi aşan sulama kanallarında yüzen ve aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 45 kişi boğuldu. Özellikle kırsal mahallede oturan çocuklar, tehlikeye aldırmayarak, kanallarda yüzmeye devam ediyor.

SERİNLEMEK İÇİN GİRDİĞİ SUDA BOĞULDU

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde serinlemek için suya giren Abdurahman Ada (55) adlı yurttaş, boğularak yaşamını yitirdi. Edinilen bilgilere göre; Silvan Barajı’nın bulunduğu Geliye Goderne bölgesine balık avlamak için giden Ada’nın daha sonra serinlemek için girdiği suda boğulduğu bildirildi. Çevredeki yurttaşlar tarafından sudan cansız bedeni çıkarılan Ada naaşı, ambulansla Silvan Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü kaydedildi. Daha sonra cenazesinin otopsisi yapılmak için Diyarbakır’a götürüldüğü aktarıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'ABD Suriye’yi fosfor bombalarıyla vurdu' iddiası

SONRAKİ HABER

Kuzey Ormanları Savunması'ndan termik santral kapanış töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa