05 Eylül 2018 18:37

‘Türk Telekom’da fatura emekçiye çıkmasın’

İletişim-İş Genel Başkanı Ünal Doğan, borç batağına saplanan Türk Telekom’un borcuna karşılık bankalara devredilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul Gayrettepe’de bulunan Türk Telekom Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan DİSK’e bağlı İletişim-İş Sendikası adına konuşan Genel Başkan Ünal Doğan, 2005 yılında herhangi bir borcu olmayan, kasasında 2 milyar dolar bulunan ve 60 bin kişinin çalıştığı Türk Telekom’un özelleştirmeden sonra sürüklendiği borç batağının hikayesini açıkladı: “Türk Telekom hisseleri OTAŞ’a (Lübnan sermayeli Oger Telecom tarafından Türkiye’de kurulan Ojer Telekomünikasyon) satıldı. Türk Telekom’u borçlandırmaya başlayan Oger, 2016 yılı sonu itibarıyla şirketi 3.5 milyar dolar borca batırdı. Borçlar ödenemeyince 2013’te oluşturulan konsorsiyumdan kredi alan OTAŞ, 4.75 milyar dolarlık kredi ödemesini yapamadı. Borcun yeniden yapılandırılması, olası satış görüşmeleri yapıldı ve borç yeniden yapılandırıldı. Özelleştirme sonucu 60 bin çalışan sayısı 20 bine düşürüldü. Taşeronlaşmanın önü açıldı. Yönetici kadrolar bol maaş ile bu talana göz yumduruldu.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın daha düne kadar Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevinde olduğunu hatırlatan Doğan, “Telekom üzerine kayıtlı, PTT’ye ait olan, Türkiye’nin dört bir yanında araziler, binalar vardı. 2026’da şirketi devretmesi gereken Telekom kendisine ait olmayan ve geçici olarak devredilmiş olan mülkleri sattı” dedi. İletişim-İş Sendikası olarak Telekom soygununun faturasının işçilere ödetilmesine karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Doğan, “Telekom’da çalışan işçi arkadaşlarımız, soygunun faturasını emekçilere çıkarma girişimlerine karşı örgütlü gücümüzle karşı koymalıyız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10'ar yılla yargılanan Hürtaş ve Demir: Gazetecilik yargılanıyor

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...