05 Eylül 2018 17:56
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2018 17:59

Karaburun Bilim Kongresi başladı

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi'nin başlığı 'Ne yapmalı?'.

Karaburun Bilim Kongresi başladı

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi başladı (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

"Ne Yapmalı" başlığıyla bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi, Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

"Afrin işgaline karşı savaş, halk sağlığı sorunudur" açıklaması nedeniyle 5 buçuk ay tutuklu kalan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, konuşmasına  barış mücadelesine dikkat çekerek başladı. Hamzaoğlu “16. yüzyıldan itibaren üniversiteler, özellikle 19. yüzyıl itibariyle bilginin üretildiği başlıca kurumlar haline gelmişti. Ama günümüzde doğrunun üretildiği yer haline getirilmeye çalışılıyor. Ve kısmen de başarılı olunuyor” diyerek bilimin, üniversitelerin bugünkü dejenere edilmiş haline vurgu yaptı.

Bilimsel bilgiyi hapsetmeyen bir grup tarafından kongrenin başlatıldığını söyleyen Hamzaoğlu “13'üncüsünü yapmak üzere Karaburun’dayız. Bu yılki tema Lenin’in önemli eseri ‘Ne Yapmalı’ dan oluşuyor. Aslında ‘Nereden başlamalı’ makalesini, sorusunu daha da derinleştirmek için yazdığı bir eserdir. Hepimizin bildiği gibi kitabın içinde devrim çağrısı, örgüt sorunu, parti, aydınlar, süreli yayınlar başlıkları var. Biz de alt başlıkları ona göre seçtik. Bilimsel kongre boyunca 150 katılımcıyla 27 oturum gerçekleşecek” dedi.

Kapitalizmin motivasyon araçlarının yok oluşunun başlangıcının yaşandığını söyleyen Hamzaoğlu, bugünün ikna ve motivasyon aracının şiddet olarak kendini var ettiğini ifade etti. Toplumun temeline inemeyen siyasetlerin, hedeflerin ve politikaların bir yere varamadığını söyleyen Hamzaoğlu “Benimsenen tüm mücadelelerin, doğru ya da yanlış, toplumların yaşamlarında değişiklik yaratmış alanlardan olduğu görülebilir. Bu sebeple bu salonlarda ‘ne yapmalı, nasıl yapmalı’ tartışmalarının bizleri zenginleştireceğine inanıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fatura işçiye çıkarılıyor, işsizlik ve yoksulluk artıyor

SONRAKİ HABER

Venezuela’da tüm taraflar 23 Ocak’ta sokağa iniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa