04 Eylül 2018 17:57

Mardin'de cenazeye güvenlik soruşturması

Fetullah Avcı adlı bir yurttaşın cenazesi yakınları tarafından istedikleri mezarlığa defnedilmek istenmesi üzerine güvenlik soruşturması yapıldı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin’de 30 Ağustos günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Fetullah Avcı adlı bir yurttaşın cenazesi yakınları tarafından memleketi Nusaybin’in Kışla Mahallesi’nde bulunan Hececa Mezarlığı’na defnedilmek istendi. Ancak bu güne kadar karşılaşılmayan bir uygulama olarak polisler tarafından “ölüye güvenlik soruşturması yapılması gerektiği” gerekçe gösterilerek ailenin cenazelerini defnetmelerine izin verilmedi. Bu nedenle ailesi tarafından ilçedeki hastanenin morguna kaldırılan Avcı’nın cenazesi, ertesi gün Valilik ile yapılan görüşmenin ardından ancak defnedilebilindi.

7 YILDIR YATALAKTI

Yaşanan olay sonrası konuyla ilgili girişimlerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, 7 yıldır yatalak ve hasta olan Avcı’nın cenazesinin söz konusu gerekçe ile defnedilmesinin engellenmesine dair şaşkınlığı uzun süre üzerlerinden atamadıklarını ifade etti.

‘MANTIK SINIRLARINI AŞAN BİR DURUM’

Defin sırasında polislerin gelip, ‘Bu cenazeyi buraya defnedemezsiniz’ dediğini aktaran Dündar, o anları şu sözlerle anlattı: “Aileye cenazeyi Nusaybin dışında bir yere gömebileceklerini söylediler. Aile ise Nusaybinli olduklarını ve cenazelerinin burada defnedilmesinde ısrarcı olduklarını iletti. Meclis üzerinden Mardin Valiliği ile görüşmeler yaptık. Böylece cenazenin defnedilmesine izin çıktı. Ama cenazeye ‘güvenlik soruşturması’ yapıldığını da böylece öğrenmiş olduk. Mantık sınırlarını aşan bir durum. Kendileri de bunu görmüş oldular ki, defnin engellenmesinden vazgeçtiler.”

‘İLK DEFA BİR SİVİLE UYGULANIYOR’

 Son dönemde özellikle kamuya dair iş başvuruları sırasında uygulanan “güvenlik soruşturması”nın ilk defa yaşamını yitiren sivil bir kişi için uygulandığına dikkat çeken Dündar, hukuki bir boyutu olmayan bu yaşananların tamamen keyfi olduğunun altını çizdi. (Mardin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Beko sabit ilaç kurunu bakana sordu: Kaç para kâr edeceksiniz?

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa