04 Eylül 2018 00:33
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2018 00:34

GMO'dan şarbon açıklaması: Tarım Bakanlığı bir numaralı sorumludur

Gıda Mühendisleri Odası (GMO), son günlerde sıkça görülen şarbon vakaları üzerine yazılı açıklamada bulundu.

GMO'dan şarbon açıklaması: Tarım Bakanlığı bir numaralı sorumludur

Fotoğraf: DHA

Paylaş

TMMOB'a bağlı Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Yönetim Kurulu, Ankara'da başlayan şarbon vakasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şarbonun kolayca bulaşabilen ve yayılan bir hastalık olduğu dile getirilen açıklamada son 30 yılda kamusal gıda güvenliğini sağlayan kurumların özelleştirildiği ve tasfiye edildiği belirtilerek, “Uzunca süredir ülkemizde uygulanmakta olan dışa bağımlı Tarım ve Hayvancılık politikaları ciddi gıda güvenliği sorunlarına neden olmaktadır. Tarım Bakanlığı şarbon konusunda ortaya çıkan ihmallerin bir numaralı sorumlusudur” denildi.

HASTALIK KOLAYCA BULAŞABİLİYOR

Şarbon virisünün ve etkenlerinin sonucunda oluşabilecek sonuçlara değinilen açıklamada, sporlu şarbon bakterilerinin dış koşullara dayanıklı ve yıllarca hastalık yapma potansiyelini muhafaza ettiği belirtilerek, “Şarbon otçul hayvanlarda görülen ve insana da bulaşabilen ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır”ifadesi kullanıldı. Hastalık mikrobunun vücuda girdikten sonraki 2 ile 7 gün içerisinde hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı ifadesi kullanılırken, “Şarbon hastalığının deri, bağırsak ve akciğer şarbonu olmak üzere üç farklı çeşidi vardır. Şarbon otçul hayvanlardan insanlara bulaşan ancak insandan insana bulaşmayan zoonoz bir hastalıktır. Hastalık hayvanlar arasında çok hızlı yayılır. Hastalığın görüldüğü sürünün çok sıkı bir şekilde karantinaya alınması gerekir. Hastalık etkeni kolayca toprağa karışabilir, rüzgâr ve yağmur suyu gibi etkenlerle başka bölgelere rahatlıkla taşınabilir” bilgilerine yer verildi.

DIŞA BAĞIMLILIK GIDA GÜVENLİĞİ SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Hayvan sürülerinin düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçtiği, aşılama hizmetlerinin periyodik olarak yapıldığı ülkelerde şarbon hastalığına rastlanmasının ender olduğu belirtilen açıklamada, “Ancak uzunca süredir ülkemizde uygulanmakta olan dışa bağımlı Tarım ve Hayvancılık politikaları ciddi gıda güvenliği sorunlarına neden olmaktadır. Ülkemizde şarbon hastalığını kontrol etmek ve tüketicilerin gıda güvenliğini sağlamaktan sorumlu kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’dır”dendi. 

GMO, kamusal bir gıda güvenliği sistemi ile kontrol edilebilecek şarbonun, Türkiye'de zaaf içinde olduğunu ifade ederek, “ Bu sistemin altyapısını oluşturabilecek kamu kurumları, geçtiğimiz otuz yıl içinde ya özelleştirilerek ya da kapatılarak tasfiye edildi. Dolayısıyla şu sıralar yaşanan şarbon salgını da bu tasfiyenin olumsuz bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır”dedi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI HALK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATTI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ithal edilen hayvanlarda yeterli ve gerekli hayvan sağlığı muayenelerini yapmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu sorumsuzluk halk sağlığını tehlikeye atmıştır. Tarım Bakanlığı şarbon konusunda ortaya çıkan ihmallerin bir numaralı sorumlusudur.

Kamuoyunun bilgi edinme hakkı çerçevesinde, konunun muhatabı olan Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyunda oluşan kaygıları gidermek için şarbon vakalarıyla ilgili olarak yaptığı çalışmaları kamuya açık kılmalı, örtbas etmeye çalışmamalıdır” ifadelerine yer verildi.(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İnegöl Hasanpaşa Deresi'nde 'toplu balık ölümü'

SONRAKİ HABER

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Erdoğan tarafından rektörlüğe atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa