02 Eylül 2018 11:41
Son Güncellenme Tarihi: 02 Eylül 2018 13:53

Halkbank Genel Müdürü: 3.72 TL'den 4.6 milyon dolar alım yapıldı

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 3.72 TL'den 4.6 milyon dolar tutarında alım yaptığını açıkladı.

Ekran görüntüsü: NTV canlı yayını

Paylaş

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın önceki akşam internet sitesinde doların 3.72, avronun 4.32'den satışa çıkarılmasıyla ilgili  açıklama yaptı. 4.6 milyon dolarlık alım yapıldığını söyleyen Arslan, "İşlemler iptal edildi, müşteri hesapları eski haline döndü" dedi.

NTV'nin sorularını yanıtlayan Arslan, "Kur bilgisi hatalı girilmiş değildir ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş vardır. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştık" dedi.

Sorunun saat 22.01'de başladığını belirten Arslan "Aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Bankamızdaki arkadaşlarımız 15 dakika içinden fark ediyor ve işlemleri kapatıyor. Hatalı işlemler yapan yada ucuz döviz kurundan alım yapan veya satan müşterimizin hesaplarına bloke konulmuş oldu" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Bankamızın dijital kanallarında gerek bilgilendirme amaçlı, gerekse döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların sisteme aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağı Bloomberg’de meydana gelen sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, 31.08.2018 akşamı piyasa kapanışı sonrasında, bankamız döviz kurları kısa bir süre için olması gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başlamıştır.

Yapılan ilk incelemede, sorunun Bloomberg sisteminden otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır.

Söz konusu saat aralığında, piyasa koşullarının tamamen dışında, teknik bir hatadan kaynaklanan düşük seviyeli döviz kurları kullanılarak müşteriler tarafından yapılan döviz alım satım işlemleri kısa süre içerisinde tek tek belirlenmiştir. Buna göre,

■ 1.256 müşterimizin 3,3 milyon USD,

■ 124 müşterimiz 539 bin EURO,

■ 383 müşterimiz ise diğer döviz cinslerinde 689 bin USD’ye eş tutarda,

döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin USD cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon USD civarındadır. Toplam işlem adedi ise 2.569 olmuştur.

Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda Bankamızın ya da müşterilerimizin herhangi bir kar ya da zararı oluşmamıştır.

Sorun tespit çalışmaları sırasında BDDK ve BTK Uzmanları da Bankamıza davet edilerek inceleme yapmaları sağlanmıştır. Ayrıca Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri almıştır.

Bankamız algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı veri sağlayıcı kuruluş (Bloomberg) hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır.

Ayrıca, bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız, müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam edecektir." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan kamyonet ile minibüs çarpıştı, 8 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Eşi tarafından vurulan kadın hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...