Donald Trump: Hizaya gelmezlerse, DTÖ'den çekilirim

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Donald Trump: Hizaya gelmezlerse, DTÖ'den çekilirim

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesine yönelik yaklaşımını değiştirmediği takdirde Dünya Ticaret Örgütü'nden (WTO) çekileceği uyarısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesini Dünya Ticaret Örgütünden (DTÖ) çekmekle tehdit etti. 

Trump, Bloomberg News'e verdiği mülakatta, DTÖ'nün ABD'ye daha iyi muamele etmesi gerektiğini savundu. 

Haberde, Trump'ın, "Hizaya gelmezlerse, DTÖ'den çekilirim." sözlerine yer verildi. 

Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, ABD'nin DTÖ tarafından yıllarca "çok kötü" muamele görerek dezavantajlı bir konuma itildiğini iddia etmiş ve kuruluşun faaliyetlerini değiştirmesi gerektiğini savunmuştu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin'in 2001 yılında DTÖ üyeliğinin hata olduğunu öne sürmüştü. 

Uzmanlar, çok uluslu serbest ticaret sistemini kurmakta öncülük eden ABD'nin DTÖ'den çekilmesi durumunda, başta ABD olmak üzere küresel ekonominin ve dünya ticaretinin olumsuz etkileneceğini vurguluyor. 

'ERDOĞAN BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI'

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını da söyledi.

İsrail’in bir Türk vatandaşını serbest bırakması için yardım ettikten sonra, Pastör Brunson’un serbest bırakılmamasını söyleyen Trump "Kişsel olarak hayal kırıklığı içindeyim" diye niteledi.

Trump, "Birisini onun için geri gönderttim. Büyük hayal kırıklığına uğradım, ama herşeyin nasıl halledileceğine bakacağız” diye konuştu. (AA-DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 08:39
www.evrensel.net