30 Ağustos 2018 15:27
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ağustos 2018 15:32

Ulusal Yarışma devam ediyor

55. Ulusal Yarışma, bu yıl 30 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında ikinci kez İstanbul’da düzenlenecek.

Ulusal Yarışma devam ediyor

Görsel, 55. Ulusal Yarışma afişinden alınmıştır.

Paylaş

Geçen yıl Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma kategorisinin iptal edilmesinin ardından bir araya gelen bir grup sinemacının düzenlediği Ulusal Yarışma bu yıl da devam ediyor. 55. Ulusal Yarışma, bu yıl 30 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında ikinci kez İstanbul’da düzenlenecek. Ulusal Yarışma’nın bu yılınki sloganı ise “Neyiniz var kaybedecek?” olarak belirlendi.

Festivalin bu yılki Ulusal Yarışma afişindeki görsel, Metin Erksan’ın “Kadın Hamlet-İntikam Meleği” filminden alındı. 55. Ulusal Yarışma, Metin Erksan’ın Hamlet’i kadın olarak yorumladığı bu filmi saygıyla anarak; Türkiye sinemasının cürretine ve bu yılın gündemini oluşturan kadın sinemacıların eylemlerine dikkat çekiyor.

ULUSAL YARIŞMA’DA HANGİ FİLMLER OLACAK?

55. Ulusal Yarışma seçkisi, 2017 Kasım ayından Ekim 2018’e kadar, vizyona girmiş, festivallerde gösterilmiş ya da henüz izleyiciyle buluşmamış yapımlardan oluşacak. Bu seçkide belgesel ya da kurmaca dalında sadece uzun metraj filmler yer alacak. Her ön jüri üyesi en fazla üç film önerebilecek ve öneriler gizli kalacak. Başvuru sistemi de geçen yıl olduğu gibi devam ediyor. 2017 Kasım ayından itibaren tamamlanmış tüm filmler web sitesi üzerinden Ulusal Yarışma’ya başvurabilecek.

FİLM GÖSTERİMLERİ, PANELLER VE ÖDÜL TÖRENİ

Etkinlik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye sinemasının en yeni örneklerini seyirciyle buluşturacak. Film gösterimlerinin yanında gündemdeki sinemamızın sorunları konuşulacak, birlikte çözüm önerileri aranacak. Gelenek bozulmayacak ve bu yıl da Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü Ulusal Yarışma’da takdim edecek. Sinema Yazarları Derneği jürisi Siyad En İyi Film Ödülü verecek. Jüri üyelerinin verdikleri puanlarla belirlenen ödüller 4 Ekim akşamı Cahide Müzikhol’de sahiplerini bulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Afiş: 55. Ulusal Yarışma

ÖNCEKİ HABER

Zeytinli Rock Festivali başladı

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa