23 Ağustos 2018 19:23

Kenan Sofuoğlu, 'Formulaz' tahta araba yarışlarında yaralandı

10'uncusu düzenlenen tahta araba yarışı 'Formulaz'a katılan dünya şampiyonu motorsikletçi AKP Milletvekili Kenan Sofuoğlu kaza geçirdi.

Kenan Sofuoğlu, 'Formulaz' tahta araba yarışlarında yaralandı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Rize'nin Ardeşen ilçesi Tunca beldesinde 10'uncusu düzenlenen 'Formulaz' tahta araba yarışları, bu yıl da heyecana sahne oldu. Tahta arabalarla saatte 70 kilometre hıza ulaşan yarışmacılardan bazıları birbirleriyle çarpıştı, bazı araçlar devrildi. Kazalarda, 3 kişi hafif yaralandı. Yarışmaya katılan Dünya Supersport Şampiyonu ünlü motosikletçi AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu da çenesinden ve parmaklarından yaralandı.

Tunca Belediyesi ile Redbull tarafından bu yıl, 'Arabam tahtadan inerim rampadan' sloganı ile düzenlenen ve 'Formulaz' adı verilen yarışlara gençler, 40 yaş üstü ve kadınlar kategorilerinde 75 kişi tahta arabaları ile katıldı. Yarışmacılar, gruplar halinde 6’şarlı yapılan yarışlara kendi tasarımları olan ve sırma teli dışında metal aksamın yasak olduğu birbirinden ilginç tahta arabalarla katıldı. Araçlarda maksimum uzunluk 1.70 metre, genişlik ise 70 santimetre olarak sınırlı tutuldu.

'UÇURUMA DÜŞMEK YASAK'

Formulaz yarışlarında güvenlik önlemleri dikkat çekti. Eğimli yolda yarışmacıların uçuruma düşmemesi için yol kenarlarına saman balyaları yerleştirildi. Lastik ayakkabı ve kıl çorap giyen yarışmacılar kask, kolluk ve dizlik taktı. Yol boyunca, 'Dikkat tahta araba çıkabilir', 'Uçuruma düşmek yasaktır', 'Sollama yapmak yasaktır' ve 'En keskin viraj 53 metre geride kaldı' yazılı ilginç tabelalar dikkat çekti. Alanda bekleyen ve 'Lazbulans' adı verilen tahta ambulans da etkinlikte yer aldı.

SAATTE 70 KM HIZA KADAR ÇIKTILAR

Hiçbir şekilde frenin, motorun ve demir parçanın kullanılmadığı araçlar, 1600 metreyi bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı. Rampalarda 70 kilometre hıza kadar ulaşabilen araçlarda ayağa takılan sert lastikler fren işlevi gördü, katılımcılar kıyasıya yarıştı. Kadınların yarışı da  büyük ilgi çekti. 1650 metrelik dik parkurda bazı yarışmacılar birbirleriyle çarpıştı, bazıları takla attı, bazılarının araçlarının da tekeri çıktı. Yaralılara hazır bekletilen ambulansta müdahale edildi.

SOFUOĞLU İLK YARIŞLARDA BİRİNCİ OLDU, YARI FİNALDE KAZA YAPTI

Fotoğraf: DHA

Formulaz yarışlarına ünlü motosikletçi AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu da katıldı. Sofuoğlu, katıldığı ilk yarışlarda birinciliği elde etti. 5 kez Dünya Şampiyonu olan Sofuoğlu, vekilliğin hayatını değiştirmediğini belirterek, "Ben hayatıma olduğu gibi, hızlı devam ediyorum. Bu tarz şeyleri de seviyorum. Bırakmak gibi bir niyetim de yok. Ne motosikletten ne de hız ve tutku dolu şeylerden vazgeçeceğimi zannetmiyorum" diye konuştu.

Sofuoğlu konuşmasının ve motor şovunun ardından katıldığı yarı finalde kaza geçirdi. Tahta arabayla dik rampada hızla indiği sırada kontrolünü kaybeden Sofuoğlu, duvara çarptı. Sofuoğlu, çenesi ve parmaklarından yaralandı. Sofuoğlu'na alanda bekleyen sağlık görevlileri müdahale etti. Sofuoğlu, kaza nedeniyle yarışlara devam edemedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Seydikemer'de tur otobüsü kaza yaptı, 25 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet davasında yargılanan 4 kişi yeniden cezaevine girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa