21 Ağustos 2018 18:27
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ağustos 2018 18:32

Aladağ’daki yurt yangını sanığı, okul müdürü yapılmış!

Aladağ'da 11 çocuğun yaşamını yitirdiği yangının sanığı Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova’da bir ortaokula müdür olarak atandı.

Aladağ’daki yurt yangını sanığı, okul müdürü yapılmış!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Aladağ’daki, Süleymancılara ait öğrenci yurdunda 11 çocuk, 12 kişinin yanarak can verdiği cinayet gibi faciada, yeterli denetim görevini yapmadığı için “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan yargılanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kınama cezası verilen eski Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova’da bir ortaokula müdür olarak atandı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre; Adana’nın Aladağ ilçesinde üç yıl önce bir tarikata ait Özel Aladağ Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen yangında 11’i çocuk 12 kişi ölmüştü. Kızlarını kaybeden babalardan Hasan Maden, Aladağ’da başka yurt bulunmadığından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu yurda yönlendirdiğini belirtirken baba Ali Köylü de, “Müdür Mehmet Aktaş yurt imkânı olmadığını, Kozan’a gönderebileceğimizi söyledi. Kozan uzak olduğundan kaydettiremeyeceğimizi söyledim. O zaman özel yurda kayıt yaptırabileceğimizi söyleyip bizi yönlendirdi” diye konuşmuştu.

Bunun üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş hakkında idari soruşturma açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin 26 Ekim 2015 günü yurtta teftiş yaptıkları belirlendi. Hazırlanan raporda, yangın söndürme tatbikatının yapılmadığı, binanın depreme dayanıklılık raporunun olmadığı, yeterli sayıda hizmetlinin çalışmadığı, belletici öğretmen görevlendirilmediği, belgeli aşçı bulundurulmadığı tespitleri yer aldı.

OKULA MÜDÜR OLARAK ATANDI

Müfettişlerden sonra Aladağ Milli Eğitim Şube Müdürü Davut Gökçeli ile kaymakamlık çalışanı Cihan Ünal, 12 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da iki kez yurdu denetledi. Elektrik tesisatı ve yangından korunma sistemi uygun olmadığı halde “Yangına karşı gerekli önlemler alınmıştır” diye rapor yazıldığı saptandı. Yine Aladağ’dan Ramazan Arı ve Bayram Aydın’ın 25-27 Mayıs 2013’teki denetimde gerçek dışı rapor tuttukları ortaya çıktı.

Aktaş, müfettiş raporlarınca belirlenen eksiklere rağmen yurda kullanım izni vermekle suçlanıyor. Yurtta üç yıl önce çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişi ölmüştü.

Aktaş’ın raporlarda altı çizilen kusurlara rağmen yurda kullanım izni verdiği, olumsuzlukları gidermediği ifade edildi. Aktaş’a kınama, Gökçeli’ye ve Ünal’a birer gün maaş kesim cezası verildi. Aktaş ve dört kamu görevlisi için soruşturma izni çıktı. İzin doğrultusunda beş kişiye “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan dava açıldı. İddianamede, “Yeterli denetim yapılsaydı ölümlerin meydana gelmeyebileceği anlaşılmıştır” denildi. Bu dava, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana Aladağ davasıyla birleştirildi.

Aktaş, Ağustos 2017’de milli eğitim müdürlüğü görevinden alınarak, Sarıçam Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu’nda soyal bilgiler öğretmenliğine getirildi. Bir yıl sonra da Çukurova Genç İş Adamları Derneği Ortaokulu’na müdür olarak atandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Suyun üzerinde hayatta kalmanın yolları

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, muhtarlarla bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa