18 Ağustos 2018 12:57

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan 80 yaşında hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti

Fotoğraf: Lokman İlhan/AA

Paylaş

Eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan yaşamını yitirdi. Kofi Annan Vakfından yapılan açıklamada, eski BM Genel Sekreteri Annan'ın henüz teşhis konulamayan bir hastalık nedeniyle İsviçre'nin başkenti Bern'de tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi. Vakıf, Annan'ın ölümünden dolayı taziye mesajı yayımladı.

80 yaşındaki Annan'ın ölümüne ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yaptığı açıklamada, "Annan'ın ölümünden derin üzüntü duyuyoruz. Annan sorunlara diyalogla yaklaştı, barış için hiç durmadan çalıştı ve hayatını buna adadı." ifadelerini kullandı.

KOFİ ANNAN KİMDİR?

Kofi Atta Annan, 8 Nisan 1938'de Gana'nın Kumasi şehrinde doğdu. Henry Reginald ve Victoria Annan'ın çocukları olarak, kardeşi Efua Atta ile beraber ikiz olarak dünyaya geldiler. Babası Lever Brothers'da ihracatçılık yapıyordu, ve ailesinin durumu Gana'ya göre çok iyiydi. Bu durumları Kofi'yi 1870'lerde kurulan Mfantsipim yatılı okuluna gönderilmesine yardımcı oldu.

Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre'de yaptıktan sonra BM'de çalışmaya başlayan Kofi Annan, Birleşmiş Milletler'in değişik branşlarında çalıştı. BM Genel Sekreteri seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yaptı. 13 Aralık 1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. BM Genel Sekreterliği görevine getirilen ilk siyahi olan Annan, 1997-2006 arasında bu görevi yürüttü. Annan, 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

Annan, Suriye'deki çatışmaların 2. yılında, Mart 2012'de BM Suriye Özel Temsilcisi olarak, tarafların çatışmaları durdurmasını esas alan 6 maddelik bir çözüm planı sunmuştu. Annan, 3 ay sonra şiddet olaylarının artması nedeniyle başarısız olduğunu itiraf etmiş, Ağustos 2012'de BM Suriye Özel Temsilciliği görevinden istifa etti.

Eski BM Genel Sekreteri, Kıbrıs'ta tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması amacıyla plan hazırlamıştı. Annan'ın hazırladığı plan, 11 Kasım 2002'de KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne sunulmuş, 2004 yılında adada yapılan referandumda Kıbrıs Cumhuriyeti "Hayır" dediği için plan hayata geçmemişti. (AA)

Bu makalenin kimdir kısmı Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Lisansı ile yayınlanmış "Kofi Annan" Vikipedi makalesinden yararlanılmıştır.

ÖNCEKİ HABER

Bu kamptan dönen gençlerin çantalarında umut var

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa