17 Ağustos 2018 14:37
Son Güncellenme Tarihi: 17 Ağustos 2018 18:31

HDP'den Dersim yangını açıklaması: Valinin açıklaması boşa çıktı

HDP Milletvekili Dersim Dağ, Dersim Hozat'ta günlerdir süren orman yangınıyla ilgili bölgede yaptıkları incelemenin ardından açıklama yaptı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı kırsal bölgede askeri operasyon sonucu çıktığı iddia edilen ve bir haftadır süren orman yangını bölgesinde dün incelemelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, sanatçı Ferhat Tunç ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 

Dersim’in Hozat ilçesinde 10 gün önce başlayan yangın sürüyor. Aliboğazı, Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca, Dündül, Dereköyü ve Çakmaklı bölgelerinde yayılan yangının ardından Tunceli Valisi Tuncay Sonel, “örtü altı yangın” şeklinde açıklama yapmış ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti. 

‘VALİ YANGIN ALANINDA AÇIKLAMA YAPSIN’

HDP Milletvekili Dersim Dağ, valinin bu açıklamasına tepki göstererek, valinin gerçeği görmesi için yangın alanında açıklama yapmasını istedi. Yalan ve inkar ile yangınların sönmeyeceğini belirten Dağ, Vali ve yetkili kurumların bir an önce harekete geçmesi çağrısını yineledi. 
 
Ferhat Tunç da Dersim’de orman yangınlarının bir gelenek haline getirildiğini ifade ederek, valinin açıklamasını yerinde inceleme yaparak boşa çıkardıklarını belirtti. 

‘10 BİN HEKTAR KÜL OLDU’

Dersim’de sadece ormanların yanmadığını dile getiren Tunç, “Yaban bir hayat var, bu yaşam yok ediliyor. Dersim cayır cayır yanıyor. Meşe ormanları Dersim’in nefes borularıdır. 10 bin hektarlık alanın kül olduğu belirtiliyor. Önüne geçilmezse çok büyük bir felaketle karşı karşıya olacağız” diye belirtti. 
 
Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç, Dersim coğrafyasında 2 bin civarı bitki türü olduğunu ve 21 Avrupa ülkesinin toplamından daha fazla bitkiye ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Bunlardan yaklaşık 250 endemik bitki türünün mevcut olduğunu kaydeden Yanlıç, “Dersim dağ silsilesi, balkan Türkiye ve Ortadoğu’daki en büyük dağ silsilesidir. Duyarlı herkese sesleniyorum. Dersim yanmasın, Dersim’e ses olalım” çağrısında bulundu.

DERSİM HALKI YANGINA MÜDAHALE ETTİ

Dersim’de yurttaşlar, Hozat ilçesi kırsalındaki yangın bölgelerine arazi araçlarıyla giderek yangın söndürme çalışmalarına başladı.

Hozat ilçesine giden yurttaşlar, Hozat Belediyesi tarafından temin edilen arazi araçlarıyla yangın bölgesine götürüldü. Yine bölgeye intikal eden Hozat Belediyesi ekipleri ile yurttaşlar, yangını söndürme çalışmaları yürütüyor. Yurttaşlar ve belediye ekipleri, tırpan ve tırmıklarla yangınların çevresindeki kuru ot ve ağaç yapraklarını temizleyerek yangınların büyümesini engellemeye çalışıyor.

EKİPLER BÖLGEYE KAYDIRILDI

Doğa Aktivisti Haydar Çetinkaya da, Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığı görüşmede, Elazığ, Dersim ve ilçelerdeki ekiplerin, Hozat ilçesindeki yangının söndürülmesi için bölgeye gönderildiğini kaydetti. Çetinkaya, yangına arazör ve dozerlerle müdahale edildiğini kaydetti.(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rahip Brunson'un ev hapsine yapılan itiraz bir kez daha reddedildi

SONRAKİ HABER

Öğretmen alımında ön başvurular 19-23 Kasım'da yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...