'99 Gölcük depremini fotoğraf sergisi ile hatırlattılar

Fotoğraf: Evrensel

'99 Gölcük depremini fotoğraf sergisi ile hatırlattılar

Kocaeli'nin İzmit ilçesindeki Yürüyüş Yolu'nda 17 Ağustos depreminin 19’uncu yıl dönümü kapsamında sergi açıldı.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin 19’uncu yıl dönümünde İzmit Yürüyüş Yolu'nda sergi açtı.

Saat 10.00-19.00 arasında açık kalan sergide depremi unutturmamak adına 45 fotoğraf ve karikatür yer aldı. Sergi açılışına CHP Milletvekili Haydar Akar da katıldı.

'UNUTULMASIN, GEREKLİ DERSLER ÇIKARILSIN'

Sergi açılışında konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Kocaeli Makine Mühendisleri Başkanı Murat Kürekçi, depremin doğal olduğunu ama afete dönüşmemesi için gerekenlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Depremi unutturmamak için sergi açtıklarını ifade eden Kürekçi, “Büyük acılar gören bu kentin bu doğal olayı unutmaması, gerekli dersi çıkartabilmesi için vatandaşların, kurum ve kuruluşların kendilerine ödev çıkartması gerekiyor. Bu doğal olayı unutturmamak adına da bizler kentin en işlek caddesinde fotoğraf sergimizi düzenledik. Bizler TMMOB olarak depremin doğal bir olay olduğunu ama afete dönüşmemesi gerektiğini savunan bir mesleği temsil ediyoruz. Biz de insanların en konforlu ve en güvenlikli yaşayabilecekleri çalışmaları yapmak zorundayız. Umarız bundan sonra yaşanacak depremlerde hiç kimsenin burnu bile kanamaz” diye konuştu.

'DEPREM DEĞİL PLANSIZ YAPILAR ÖLDÜRÜR'

CHP Milletvekili Haydar Akar ise, “Geçen süreç içerisinde birçok kanun çıktı bunlardan bir tanesi de kentsel dönüşüm kanunuydu. Ancak bu kanundan en az yararlanan kent Kocaeli olmuştur. Kocaeli’de halen 4 bine yakın konut ağır hasarlı olmasına rağmen onarılmış ve oturma izinleri devam ediyor. Genellikle bu tip dairelerde ev sahipleri değil kiracılar ve öğrenciler oturuyor. Ben bu evleri tabut evler olarak nitelendiriyorum. Yeniden böyle bir felaket ile karşı karşıya kalmamız durumunda ortaya çıkacak acılar daha büyük olacaktır. Bu yüzden bu kenti yönetenlerin bu hasarları binaları yıkması ve yeniden dönüştürmesi gerekmektedir. Deprem insanları öldürmez, plansız yapılar öldürür. Maalesef ülkemizde bu konuda hiçbir çalışma yok” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 19:00
www.evrensel.net
ETİKETLER depremKocaeliTMMOB